Świętujemy kolejną rocznicę ustanowienia Prawd Polaków

Nasi autorzy

Świętujemy kolejną rocznicę ustanowienia Prawd Polaków

W najbliższą niedzielę, 10 marca, na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu odbędą się obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła zostały proklamowane 6 marca 1938 r. na Kongresie Polaków w Berlinie. Miały być katechizmem narodowym i „małym dekalogiem” naszych rodaków mieszkających w przedwojennych Niemczech. Dziś – po ośmiu dekadach – nadal są aktualne i mogą być drogowskazem wyznaczającym sposób myślenia i zachowania wszystkich, którym bliska jest miłość Ojczyny, wiara i tradycje przodków.

Obchody organizowane przez Rodzinę Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu rozpoczną się w niedzielę 10 marca o godz. 9 złożeniem wieńców pod tablicą z Prawdami Polaków na kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Następnie o godz. 10 odbędzie się uroczysta Msza św. w archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela. O godz. 11.20 na placu pod Aulą Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1) wszyscy uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani wojskową grochówką i gorącą herbatą. Będą też mogli wziąć udział w loterii, w której do wygrania przewidziano pięć bezpłatnych wycieczek do Wiednia we wrześniu 2019 r. z okazji 336. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

O godz. 12.30 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpocznie się spotkanie artystyczno-dyskusyjne, na którym będzie można posłuchać referatów tematycznych (m.in. „Polskie symbole narodowe”, „Polacy w Austrii – krótka refleksja”, „Polska młodzież szkolna w Berlinie”) oraz obejrzeć występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych (wstęp za zaproszeniami).

Zgłoszenia udziału w obchodach: Tadeusz Szczyrbak (Prezes Rodziny Rodła – Wrocław), tel.: 604 145 481, e-mail: tadeusz-szczyrbak@wp.pl, www.rodzinarodla.pl

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.

Andrzej Nowak

Profesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.