Świętujemy kolejną rocznicę ustanowienia Prawd Polaków
W najbliższą niedzielę, 10 marca, na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu odbędą się obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Prawdy Polaków spod Znaku Rodła zostały proklamowane 6 marca 1938 r. na Kongresie Polaków w Berlinie. Miały być katechizmem narodowym i „małym dekalogiem” naszych rodaków mieszkających w przedwojennych Niemczech. Dziś – po ośmiu dekadach – nadal są aktualne i mogą być drogowskazem wyznaczającym sposób myślenia i zachowania wszystkich, którym bliska jest miłość Ojczyny, wiara i tradycje przodków.
Obchody organizowane przez Rodzinę Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu rozpoczną się w niedzielę 10 marca o godz. 9 złożeniem wieńców pod tablicą z Prawdami Polaków na kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Następnie o godz. 10 odbędzie się uroczysta Msza św. w archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela. O godz. 11.20 na placu pod Aulą Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1) wszyscy uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani wojskową grochówką i gorącą herbatą. Będą też mogli wziąć udział w loterii, w której do wygrania przewidziano pięć bezpłatnych wycieczek do Wiednia we wrześniu 2019 r. z okazji 336. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.
O godz. 12.30 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpocznie się spotkanie artystyczno-dyskusyjne, na którym będzie można posłuchać referatów tematycznych (m.in. „Polskie symbole narodowe”, „Polacy w Austrii – krótka refleksja”, „Polska młodzież szkolna w Berlinie”) oraz obejrzeć występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych (wstęp za zaproszeniami).
Zgłoszenia udziału w obchodach: Tadeusz Szczyrbak (Prezes Rodziny Rodła – Wrocław), tel.: 604 145 481, e-mail: tadeusz-szczyrbak@wp.pl, www.rodzinarodla.pl
Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.
Profesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.