Św. Barbara: opowieść o męczennicy, patronce wielu zawodów i dobrej śmierci

Nasi autorzy

Św. Barbara: opowieść o męczennicy, patronce wielu zawodów i dobrej śmierci

fot. Sw. Barbara wg Roberta Campina, Domena publiczna, via Wikimedia Commons

fot. Sw. Barbara wg Roberta Campina, Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W dzisiejszym dniu, 4 grudnia, Kościół obchodzi wspomnienie św. Barbary – postaci, która przetrwała wieki jako symbol męczeństwa, wiary i wsparcia dla wielu zawodów. Historia tej niezwykłej kobiety żyje w sercach wielu ludzi, a jej patronat nie ogranicza się tylko do górników, jak mogłoby się wydawać.

Św. Barbara, córka kupca urodzona w IV wieku w Heliopolis, wyznaczyła nowe szlaki, kiedy pod wpływem Orygenesa z Aleksandrii przyjęła chrześcijaństwo. Jej życie stało się jednak walką – z ojcem, który sprzeciwiał się jej wierze, oraz z ówczesnymi prześladowaniami chrześcijan. Mimo to Barbara zachowała wierność swoim przekonaniom, co doprowadziło do tragicznych wydarzeń, w wyniku których zginęła z ręki własnego ojca.

Jednak historia Barbary nie kończy się na jej tragicznej śmierci. Jej kult szybko rozprzestrzenił się na Zachodzie, szczególnie w okresie wypraw krzyżowych. Święta ta stała się symbolem dobrej śmierci, a legenda głosi, że anioł przyniósł jej Komunię Świętą, czyniąc ją patronką tego błogosławionego momentu przejścia.

Nie tylko górnicy czczą Barbarę – jest ona patronką dziewic, artylerzystów, a także opiekunką w pożarach. Jej postać stanowi symbol siły, odwagi i wsparcia dla różnorodnych zawodów, od marynarzy po architektów, od kucharzy po kamieniarzy. Jest również otoczoną kultem patronką dobrej śmierci, co uwidacznia się w jej licznych wizerunkach z Hostią w dłoni.

W Polsce kult św. Barbary ma bogate korzenie, sięgające nawet XI wieku. Pierwszy kościół ku jej czci wzniesiono w 1262 roku w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Choć wspominano ją już w średniowieczu, to szczególnie górnicze święto Barbórka nadało jej popularność i szeroki rozgłos. Nawet w czasach, gdy religia nie była szczególnie akceptowana, obchody Barbórki były powszechnie znane i choć miały charakter świecki, Polacy wiedzieli, że to dzień upamiętnienia św. Barbary.

Dzisiaj, gdy obchodzimy jej święto, warto przywołać pamięć tej wyjątkowej kobiety – symbolu siły, odwagi, ale także ducha modlitwy i wiary. Święta Barbara jest nie tylko opiekunką górników, ale również orędowniczką dla wszystkich tych, którzy szukają wsparcia w swych zawodach oraz w chwilach przejścia i próby.

Źródło: niedziela.pl, TP

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.