Sukces włoskich lekarzy; udała się spektakularna operacja na nienarodzonym dziecku w 28 tygodniu życia.

Nasi autorzy

Sukces włoskich lekarzy; udała się spektakularna operacja na nienarodzonym dziecku w 28 tygodniu życia.

Zespół lekarski ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Watykanie przeprowadził z sukcesem spektakularną operację 28-tygodniowego nienarodzonego dziecka, cierpiącego z powodu wrodzonej przepukliny przeponowej. Tego typu wada rozwojowa stanowi wielkie zagrożenie dla poczętego dziecka – śmiertelność wynosi od 50 do 90 proc. Według specjalistów ze Szpitala Pediatrycznego w Filadelfii taka anomalia pojawia się, „gdy przepona, mięsień oddzielający klatkę piersiową od brzucha, nie zamyka się podczas rozwoju prenatalnego. Utworzony w ten sposób ubytek powoduje przemieszczanie się wewnętrznych narządów (żołądka, jelit lub wątroby) z brzucha do klatki piersiowej, co powoduje nacisk na płuca. W rezultacie płuca dziecka są mniejsze niż powinny być (niedorozwój płuc) i mają niedorozwinięte naczynia krwionośne. To powoduje bardzo wysokie, niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka ciśnienie krwi w płucach (nadciśnienie płucne)”. Zakończona sukcesem operacja (fetoskopowe zamknięcie tchawicy endoluminalnej) znacznie zwiększyła szanse dziecka na przeżycie i prawidłowy rozwój.

Przeprowadzona w watykańskim szpitalu pediatrycznym operacja tego typu nie jest jeszcze w pełni zaaprobowana przez Amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków. Jednakże w ramach badań klinicznych fetoskopowe zamknięcie tchawicy endoluminalnej (FETO) było już z powodzeniem przeprowadzane zarówno we wspomnianym filadelfijskim szpitalu, jak i w innych placówkach. Podczas tego typu operacji do dróg oddechowych dziecka jest wprowadzany niewielki balon (ok. 2 cm), który, zatykając ujście dróg oddechowych, powoduje zwiększanie się objętości tkanki płucnej. Operacja może nawet dwukrotnie zwiększyć szansę nienarodzonego dziecka na przeżycie. Według danych podanych przez Szpital Dzieciątka Jezus w Watykanie 10 dni po przeprowadzonej operacji tkanka płucna małego pacjenta zaczęła systematycznie się rozrastać.

Dr Lester A. Ruppersberger, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Medycznego, powiedział w wywiadzie dla Life Site News, iż „znaczenie takich operacji zwiększających szanse nienarodzonych dzieci na przeżycie jest tak samo istotne, jak innych zabiegów ratujących ludzkie życie”. Wyraził także nadzieję, że sukces włoskich lekarzy przyczyni się do zwiększenia świadomości, iż każde życie rozpoczynające się w łonie matki jest cenne i zasługuje na ochronę. „Im więcej będzie takich sukcesów medycyny, tym mniej zostanie przeprowadzonych aborcji motywowanych nieodwracalnymi wadami genetycznymi poczętego dziecka”, mówi dr Ruppersberger.

Źródło: Life Site News, MM

   Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.