Jak wyglądało życie osób niepełnosprawnych w starożytności? Badacze dochodzą do ciekawych wniosków

Nasi autorzy

Jak wyglądało życie osób niepełnosprawnych w starożytności? Badacze dochodzą do ciekawych wniosków

Jak wykazały badania Debby Sneed, archeolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, opublikowane przez specjalistyczne czasopismo „Antiquity”, w starożytnych greckich świątyniach budowano kamienne pochylnie mające na celu ułatwienie dostępu do świętych miejsc osobom z problemami z poruszaniem się czy wchodzeniem po schodach. Według badaczki te rozwiązania konstrukcyjne, z których część liczy sobie ponad 2300 lat, mogą stanowić najstarszy udokumentowany przykład architektury projektowanej z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych.

Wbrew powszechnym przekonaniom, jak pisze z kolei Sneed w magazynie „Science”, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej nie były w starożytnej Grecji wykluczane ze społeczeństwa czy też z historii; co więcej, wśród niepełnosprawnych obywateli znajdowali się także powszechnie szanowani władcy i wodzowie. Oprócz tego istniały różne sposoby świadczeń społecznych, np. w IV w. p.n.e. Ateny stworzyły fundusz dla niepełnosprawnych, którzy nie byli w stanie utrzymać się samodzielnie.

Jako przykład wspomnianej architektury badaczka podaje uczęszczane przez znaczną liczbę pielgrzymów świątynie poświęcone bogu-opiekunowi sztuki medycznej, Asklepiosowi, w Epidaurze w pobliżu Aten oraz w Koryncie. Oba te miejsca kultu były wyposażone w liczne pochylnie, które znajdowały się również w budynkach otaczających świątynie. Świadczy to o tym, że zadbano o potrzeby wszystkich wyznawców udających się do miejsca kultu.

Źródło: abc.es, AM    

A o fascynujących początkach naszej wiary, o świecie, w którym żył, dorastał i nauczał Jezus przeczytać możemy w monumentalnej trylogii autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego:

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

 

Świat Chrystusa. Tom 2

Świat Chrystusa. Tom 2

Wojciech Roszkowski

W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.

 

Świat Chrystusa. Tom 3

Świat Chrystusa. Tom 3

Wojciech Roszkowski

Trzeci, ostatni tom „Świata Chrystusa” prof. Roszkowskiego przedstawia historię ludzkości w okresie od 17 do 30 roku naszej ery. Przed oczyma Czytelnika ukazuje się obraz całego globu w politycznym i społecznym wymiarze.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.