Sri Lanka: kobiety nie mogą służyć przy ołtarzu. Jednoznaczna decyzja kardynała

Nasi autorzy

Sri Lanka: kobiety nie mogą służyć przy ołtarzu. Jednoznaczna decyzja kardynała

Służba liturgiczna podczas procesji - zdjęcie ilustracyjne. Fot. Bartek843, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Służba liturgiczna podczas procesji - zdjęcie ilustracyjne. Fot. Bartek843, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Kardynał Albert Malcolm Ranjith nakazał parafiom w swojej diecezji na Sri Lance, aby do posługi ministranckiej dopuszczać wyłącznie chłopców, ponieważ jest ona, jego zdaniem, również „źródłem powołań do kapłaństwa”.

„Zawsze powinni to być młodzi chłopcy, ponieważ jest to jedno z głównych źródeł powołań do kapłaństwa na Sri Lance i będzie to miało wpływ na liczbę kandydatów rozpoczynających naukę w seminariach; jest to ryzyko, którego nie możemy podjąć”, stwierdził kardynał. „Ponieważ kobiety nie mogą przyjmować święceń kapłańskich, musimy podjąć tę decyzję”, tłumaczył duszpasterz.

List z tym nakazem został pierwotnie opublikowany w serwisie X przez papieskiego biografa Austena Ivereigha, który najwyraźniej nie pochwalał decyzji Ranjitha; inni jednak byli z niej zadowoleni, jak na przykład Eric Sammons, redaktor naczelny magazynu „Crisis”, który oznajmił: „Kardynał Ranjith właśnie wskoczył na sam szczyt mojego indeksu papabile”.

Z kolei Joseph Shaw, członek międzynarodowej organizacji Una Voce, napisał: „Niech Bóg błogosławi kardynała Ranjitha. Zezwolenie kobietom na posługiwanie do Mszy świętej zawsze pozostawało w gestii biskupa i proboszcza: każdy z nich ma prawo weta. Nie ma ‘prawa do służenia’ i nie może go być”.

Rola ministrantów była tradycyjnie zarezerwowana dla mężczyzn i chłopców, a kilku papieży na przestrzeni dziejów wyraźnie zabraniało kobietom usługiwania przy ołtarzu.

Jak zauważył papież Benedykt XIV w swojej encyklice „Allatae Sunt” z 1755 r., papież Gelazy (492-496) potępił „złe praktyki” „kobiet służących kapłanowi podczas celebracji Mszy św.”.

Papież Innocenty IV (1243-1254) i papież Benedykt XIV (1740-1758) również potępili praktykę posługiwania przez ministrantki.

Dopiero na początku lat 90. Watykan zezwolił na posługę ministrantek. Papieska Rada ds. Tekstów Legislacyjnych wydała „autentyczną interpretację” kanonu 230 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., orzekając na korzyść ministrantek. W Polsce praktyka ta stosowana jest w części diecezji. 

źródło: www.lifesitenews.com; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pogłębiające naszą katolicką wiarę:

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.