Rosyjskie agencje oskarżone o odgrywanie aktywnej roli w szerzeniu dezinformacji.

Nasi autorzy

Rosyjskie agencje oskarżone o odgrywanie aktywnej roli w szerzeniu dezinformacji.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Około 60 ministrów i 1000 reporterów oraz członków społeczeństwa obywatelskiego ma wziąć udział w konferencji w tym tygodniu. Jednak brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło akredytacji zarówno RT, jak i Sputnikowi. Ambasada rosyjska nazwała decyzję „bezpośrednią dyskryminacją polityczną”. Rzeczniczka brytyjskiego MSZ, które jest organizatorem konferencji, powiedziała: „Nie akredytowaliśmy RT ani Sputnika z powodu ich aktywnej roli w rozpowszechnianiu dezinformacji. Chociaż nie jest możliwe uwzględnienie wszystkich wniosków o akredytację, w konferencji biorą udział dziennikarze z całego świata, w tym z Rosji”.

Ambasada rosyjska poinformowała, że ​​złożyła skargę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie tej decyzji, oskarżając Wielką Brytanię o „trwającą miesiącami kampanię oszczerstw” przeciwko RT. Agencja RT oznajmiła w oświadczeniu: „Potrzeba szczególnej hipokryzji, aby bronić wolności prasy, jednocześnie zakazując niewygodnych głosów i oczerniając alternatywne media”. Sputnik powiedział: „Nasze cele są wyraźnie wskazane w statucie i rozpowszechnianie dezinformacji nie jest jednym z nich”. RT, który jest wspierana przez państwo rosyjskie i była wcześniej znana jako Russia Today, w ostatnich latach zwiększyła ilość prezentowanych wiadomości z Wielkiej Brytanii i USA, usiłując zająć pozycję alternatywy dla mediów głównego nurtu w obu krajach.

W grudniu brytyjski organ kontrolujący media, Ofcom, ogłosił, że RT popełniła siedem naruszeń brytyjskiego kodeksu radiowo-telewizyjnego podczas relacjonowania zatrucia novichokiem byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii w Salisbury. Ofcom stwierdził, że RT nie przywiązuje należytej wagi do szeregu opinii i nazwał naruszenia „poważnym brakiem zgodności z kodeksem ”.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Amal Clooney, adwokat specjalizująca się w prawie międzynarodowym oraz prawach człowieka, będzie uczestniczyć w konferencji jako specjalny wysłannik Wielkiej Brytanii ds. wolności mediów. W tym wydarzeniu wezmą również udział ministrowie rządów, dyplomaci i naukowcy.

Źródło: BBC

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.