Regularne praktyki religijne chronią psychikę także podczas pandemii. Wyniki corocznej ankiety są jasne
Nowe badanie renomowanego amerykańskiego Instytutu Gallupa wykazało, że zdrowie psychiczne nie ucierpiało podczas pandemii wyłącznie wśród osób uczęszczających co tydzień na nabożeństwa. Jak podaje Catholic News Agency, według najnowszej ankiety Amerykanie uczestniczący w cotygodniowych nabożeństwach stanowią jedyną grupę demograficzną, która w 2020 roku pomimo obciążenia środkami przeciwko pandemii oraz innymi wydarzeniami zdaje się wykazywać nawet polepszony stan psychiczny. Poza tym, badanie wykazuje znaczący – jak przyznają sami ankietowani – spadek zdrowia psychicznego wśród osób, które wcześniej cieszyły się doskonałym zdrowiem psychicznym. Potwierdzają to liczne posty w mediach społecznościowych, które komentują i wyśmiewają rok 2020 jako „straszny rok”.
W 2019 roku około 42 proc. osób, które twierdziły, że uczęszczają na cotygodniowe nabożeństwa, powiedziało Instytutowi Gallupa, że ich zdrowie psychiczne jest doskonałe. W 2020 roku 46 proc. stwierdziło to samo, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe. Tylko 35 proc. osób uczestniczących w nabożeństwach prawie co tydzień lub co miesiąc zgłosiło doskonały stan zdrowia psychicznego, o 12 punktów procentowych mniej niż w zeszłym roku. Spośród osób, które rzadko lub w ogóle nie biorą udziału w wydarzeniach religijnych, 29 proc. zgłosiło doskonały stan zdrowia psychicznego, o 13 punktów procentowych mniej niż w poprzednim roku.
Podczas gdy lockdowny i inne środki przeciwko koronawirusowi często ograniczały możliwość uczęszczania na nabożeństwa, respondentów ankiety Gallupa nie zapytano, czy napotkali takie ograniczenia.
Ogółem liczba respondentów o „doskonałym zdrowiu psychicznym” spadła z 43 proc. do 34 proc., podczas gdy liczba osób, które oceniły swoje zdrowie psychiczne jako „doskonałe lub dobre”, spadła z 85 proc. do 76 proc. Około 18 proc. oceniło swoje zdrowie psychiczne jako „dobre”, a 5 proc. stwierdziło, że było ono „złe”.
Instytut Gallupa przeprowadza to samo listopadowe badanie dotyczące zdrowia i opieki zdrowotnej co roku, poczynając od 2001 r. Najnowsza ankieta zostało przeprowadzona w dniach od 5 do 19 listopada. Losowa próba obejmująca 1018 dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych wykazała margines błędu 4 proc. dla całej próby.
Źródło: CNA Deutsch/AC Wimmer, AM
Przed nami czas Bożego Narodzenia. Szczególnie podczas pandemii warto te święta uczynić przede wszystkim przeżyciem duchowym, w czym pomoże niezwykły album mistrza Adama Bujaka z tekstami wybitnego biblisty ks. prof. Waldemara Chrostowskiego:
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.