Przed laty uratował Joe Bidena, teraz uratowali go Amerykanie. Tłumacz Mohammad szczęśliwie ewakuowany z Afganistanu

Nasi autorzy

Przed laty uratował Joe Bidena, teraz uratowali go Amerykanie. Tłumacz Mohammad szczęśliwie ewakuowany z Afganistanu

Amerykańscy żołnierze i Afgańczycy ewakuujący się z Kabulu w sierpniu 2021, po zajęciu miasta przez Talibów. Fot. Wikipedia Amerykańscy żołnierze i Afgańczycy ewakuujący się z Kabulu w sierpniu 2021, po zajęciu miasta przez Talibów. Fot. Wikipedia

Mohammad Aman Khalili, znany wcześniej ze względów bezpieczeństwa jedynie jako „Mohammad, tłumacz”, opuścił  Afganistan wraz z rodziną, jak poinformował 11 października rano Safi Rauf, założyciel organizacji Human First Coalition, zajmującej się pomocą w ewakuacji amerykańskich obywateli i ich sprzymierzeńców z przejętego przez talibów kraju.  Afgański tłumacz, który w 2008 roku brał udział w akcji ratującej ówczesnego senatora Joe Bidena i dwóch innych senatorów, gdy wiozące ich helikoptery zostały zmuszone przez warunki pogodowe do lądowania w górach, wysłał do obecnego prezydenta USA rozpaczliwy apel o pomoc za pośrednictwem „Wall Street Journal” 31 sierpnia bieżącego roku.

Jak podaje portal „Military Times” według informacji otrzymanych od Raufa, w ciągu niemal pięciu dni Khalili i jego rodzina zostali przemieszczeni z Mazar-E-Sharif w zachodnim Afganistanie, gdzie się ukrywali, do Kabulu, a stamtąd do prowincji Helmand, skąd uciekinierzy przedostali się przez granicę z Pakistanem do Islamabadu, gdzie czekał na nich amerykański wojskowy samolot przybywający z Kataru. Wcześniej Khalili, którego wiza „utknęła”, gdy zatrudniający go kontrahent zgubił jego dokumenty, próbował wydostać się z kraju, jak tysiące jego rodaków, przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Kabulu, jednak według amerykańskich sił na lotnisku rodzina tłumacza nie kwalifikowała się, postanowił więc z nią zostać.

Źródło: Military Times/James R. Webb, AM

Polityka to także skomplikowane układy i zależności międzyludzkie. O tym, jak z tymi sprawami radzono sobie na przestrzeni dziejów pisze w swojej bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.