Prezydent Argentyny chce legalizacji aborcji i liczy na... zrozumienie ze strony papieża Franciszka

Nasi autorzy

Prezydent Argentyny chce legalizacji aborcji i liczy na... zrozumienie ze strony papieża Franciszka

W Wielki Czwartek 24 marca 2005r. kard. Bergoglio, ówczesny prymas Argentyny, po Mszy św. w katedrze odwiedził oddział noworodków w szpitalu Matki i Dziecka Ramon Sarda w Buenos Aires. Na pamiątkę gestu Chrystusa, który umył nogi swoim apostołom, o. Jorge obmył i ucałował nogi dwunastu noworodkom oraz ich matkom. Fot. z albumu „Franciszek. Prawdziwa historia życia”, wydawnictwo Biały Kruk. W Wielki Czwartek 24 marca 2005r. kard. Bergoglio, ówczesny prymas Argentyny, po Mszy św. w katedrze odwiedził oddział noworodków w szpitalu Matki i Dziecka Ramon Sarda w Buenos Aires. Na pamiątkę gestu Chrystusa, który umył nogi swoim apostołom, o. Jorge obmył i ucałował nogi dwunastu noworodkom oraz ich matkom. Fot. z albumu „Franciszek. Prawdziwa historia życia”, wydawnictwo Biały Kruk. Prezydent Argentyny Alberto Fernández powiedział, że ma nadzieję, że papież Franciszek się nie pogniewa z powodu jego projektu legalizacji aborcji, ponieważ, jak stwierdził, chociaż on sam deklaruje się jako katolik, musi rozwiązać „problem zdrowia publicznego Argentyny”. Fernández wypowiedział się na ten temat 22 listopada w programie telewizyjnym „Corea del Centro”.

Prezydent zapewnił: „Jestem katolikiem, ale muszę rozwiązać problem społeczeństwa argentyńskiego. Valéry Giscard d'Estaing był prezydentem, który zaaprobował aborcję we Francji i wtedy ówczesny papież chciał wiedzieć, jak on może to promować jako katolik, a odpowiedź brzmiała ‘Rządzę wieloma Francuzami, którzy nie są katolikami, i muszę rozwiązać problem zdrowia publicznego’. Ze mną jest mniej więcej tak samo. Poza tym, bez względu na to, jak bardzo się jest katolikiem, w kwestii aborcji wydaje mi się, że to inna dyskusja; nie zgadzam się zbytnio z logiką Kościoła w tej sprawie”.

Na pytanie, czy „Papież pogniewa się bardzo z tego powodu?” Alberto Fernández odpowiedział: „Mam nadzieję, że nie, ponieważ wie, jak bardzo go podziwiam, jak bardzo go cenię i mam nadzieję, że rozumie, że muszę rozwiązać problem zdrowia publicznego Argentyny. W końcu Watykan jest państwem wewnątrz kraju zwanego Włochami, w którym aborcja jest dozwolona od wielu lat. Mam więc nadzieję, że zrozumie”.

„To nie jest przeciwko komukolwiek, to jest rozwiązanie problemu; prawo legalizujące aborcję nie czyni jej obowiązkową, a ci, którzy mają swoje przekonania religijne, [które są] wszystkie godne szacunku, nie są zmuszeni do przerywania ciąży ”– powiedział, uzasadniając swój projekt prawa.

Fernández przedstawił projekt legalizacji aborcji 17 listopada, co było jedną z jego obietnic w kampanii wyborczej. Chociaż data rozpoczęcia rozmów nie jest znana, tekst powinien znaleźć się w porządku obrad posiedzeń nadzwyczajnych argentyńskiego parlamentu od grudnia.

Postępowanie powinno rozpocząć się w komisjach Ustawodawstwa Ogólnego, Zdrowia i Działań Społecznych, Komisji ds. Kobiet i Różnorodności oraz Ustawodawstwa Karnego Izby Deputowanych, a następnie przejść na sesję plenarną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, zostanie następnie poddany debacie na forum Senatu.

W 2018 roku Izba Deputowanych przyjęła ustawę aborcyjną 129 głosami za, 125 przeciw i 1 wstrzymującym się. Jednak po intensywnej debacie Senat odrzucił ustawę w sierpniu 38 głosami przeciwko 31, dwoma wstrzymującymi się i jedną nieobecnością.

Podczas wywiadu Fernández powiedział, że jego projekt będzie miał niezbędne głosy, aby zostać zatwierdzony. Dla prezydenta Argentyny „poważną debatą” nie jest „czy aborcja ma być, czy ma jej nie być”, ale „w jakich warunkach dokonuje się aborcji” w Argentynie. Fernández oskarżył obrońców życia o to, że pragną, aby „aborcje dokonywały się nadal w ukryciu”. „Ci z nas, którzy mówią ‘tak’ aborcji, chcą, aby była przeprowadzana w odpowiednich warunkach sanitarnych” - powiedział.

Po tym, jak Fernández przedstawił swój projekt, kilka organizacji pro-life zapowiedziało działania przeciw legalizacji aborcji. Podobnie ponad stu ustawodawców i radnych utworzyło Sieć Prawodawców na rzecz Życia, aby toczyć batalię prawną w każdej prowincji kraju oraz w parlamencie narodowym.

Źródło: ACI Prensa, AM

Warto wrócić do chwil, kiedy podczas wielkiego święta wiary, jakim są Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek gościł w Polsce:

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się. Przyglądając się z bliska zachowaniu i słuchając słów Ojca Świętego, mogliśmy przekonać się, że opinie na temat papieża Franciszka jakże często bywają krzywdzące, a jego wypowiedzi jakże często przekłamywane, poddawane lewicowej „obróbce”.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.