PREMIERA: "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach” już dostępny!
Stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 r. do dziś jest jednym z granicznych wydarzeń w naszej historii. Choć znamy jego zasadnicze okoliczności, po dziś dzień zakłamywane są najważniejsze kwestie związane z tym okresem narodowej traumy.
W książce prof. Wojciecha Polaka, prof. Sylwii Galij-Skarbińskiej i ks. dra Michała Damazyna doświadczenie stanu wojennego opisane jest wielowymiarowo. Poruszone zostały nie tylko kwestie z zakresu polityki międzynarodowej, związane z rzekomym zagrożeniem interwencją wojsk sowieckich, ale także m. in. sprawa legalności wprowadzenia przepisów o stanie wojennym nawet w świetle norm komunistycznej konstytucji.
Książka przedstawia jednak przede wszystkim charakter życia codziennego w okresie PRLu. Wśród postaci z pierwszych stron gazet żyli zwykli ludzie, którzy w swoim życiu także musieli dokonywać wyborów o wielkiej wadze moralnej. Do głosu dochodzą uczestnicy tamtych wydarzeń, jak w kalejdoskopie przewijają się różne odcienie bohaterstwa i zdrady, przedstawiony jest także szeroki kontekst kluczowych momentów dziejowych lat 1981-1983.
Autorzy doskonale oddali atmosferę tamtych dni. 104 historie składają się na panoramę Polski zniewolonej, narodu którego tożsamość ponownie została poddana ekstremalnie trudnej próbie.
Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach
Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.