Prefekt Kongregacji ds. Biskupów postuluje większy udział kobiet w kształceniu księży

Nasi autorzy

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów postuluje większy udział kobiet w kształceniu księży

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet, postuluje większe zaangażowanie kobiet w kształcenie alumnów. Pomoże to przyszłym kapłanom rozwinąć swoją osobowość i zapobiegnie pojawieniu się klerykalizmu, powiedział kanadyjski kardynał w wywiadzie dla watykańskiego magazynu dla kobiet „Donne Chiesa Mondo”, jak podaje 24 kwietnia francuski dziennik „La Croix”.

Według kard. Ouelleta nie ulega wątpliwości, że nadal to kapłan powinien towarzyszyć alumnowi duchowo podczas nauki w seminarium. Kobiety jednak mogą mieć pozytywny wpływ na osobisty rozwój kleryków, „aspekt, który moim zdaniem nie jest wystarczająco poruszany w seminariach”. Ma przy tym na myśli szczególnie naukę radzenia sobie z własnym światem emocjonalnym, ale także rozwój ustabilizowanej tożsamości psychospołecznej i psychoseksualnej. Jak twierdzi, kleryk, który podczas nauki nie ma żadnej styczności z kobietami, może szybko rozwinąć niezdrowe zachowania wobec płci przeciwnej. „Dla księdza, dla alumna kobieta jawi się wtedy jako niebezpieczeństwo”. Przy tym w rzeczywistości niebezpieczeństwo stanowiliby ci mężczyźni, którzy nie mieliby zrównoważonych relacji z kobietami.

Ponadto klerycy doświadczyliby równej współpracy kobiet i mężczyzn dzięki większej liczbie kobiet jako osób odpowiedzialnych za kształcenie. Jeśli pełne szacunku relacje pomiędzy osobami różnej płci nie zostaną ustalone już w trakcie nauki w seminarium, „ksiądz ryzykuje przeżywanie swoich relacji z kobietami w sposób klerykalny”.

Już zmieniony dokument Ratio fundamentalis z 2016 r., który na nowo reguluje kształcenie kapłanów w Kościele katolickim, opisywał wkład kobiet w edukację seminaryjną jako „niezbędny”. Kard. Ouelletowi nie chodzi jednak tylko o „promowanie kobiet”, ale o postrzeganie ich jako „integralnej części kształcenia” przyszłych księży. Tylko w ten sposób według niego będzie skuteczna zmiana mentalności skutecznie zapobiegająca klerykalizmowi, ponieważ „nadal znajdujemy się w klerykalnej koncepcji kształcenia duchownych, która wprawdzie dąży do postępu”, ale nadal bardzo mocno kontynuuje przestarzałe sposoby myślenia.

Marc Ouellet był arcybiskupem Quebecu i prymasem Kanady od 2002 roku. Papież Jan Paweł II rok później podniósł go do godności kardynalskiej. Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji Biskupów i Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej w 2010 r .

Źródło: katholisch.de, AM

Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

Czesław Ryszka

W czasach komunistycznego sztormu stanął za sterem łodzi polskiego Kościoła. Bohatera tej książki, Prymasa Tysiąclecia, wyróżniały siła moralna, odwaga i upór, co pozwalało mu nawet w więzieniu trwać niezłomnie w decyzjach głęboko przemodlonych i przemyślanych.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.