Potrzebujemy wyjść na zewnątrz, aby odbudować często zapomniane podstawowe wartości chrześcijańskie. Piękne słowa arcybiskupa.

Nasi autorzy

Potrzebujemy wyjść na zewnątrz, aby odbudować często zapomniane podstawowe wartości chrześcijańskie. Piękne słowa arcybiskupa.

Abp Christoph Pierre, nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych. Fot.: Jonathunder/GFDL-1.2 Abp Christoph Pierre, nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych. Fot.: Jonathunder/GFDL-1.2

Nuncjusz apostolski w USA, abp Christophe Pierre, udzielił portalowi Catholic News Agency wywiadu, którego tematem było życie wiarą katolicką podczas szalejącej pandemii koronawirusa (USA są krajem z największą liczbą zachorowań i zgonów na COVID-19). Hierarcha wyznał, że „piękna prostota i głębia” papieskiego błogosławieństwa Urbi et Orbi na pustym Placu św. Piotra zrobiła na nim ogromne wrażenie: „Jego medytacja dotarła do nas tam, gdzie jesteśmy. Zgodnie z tym, co próbował nam powiedzieć przez ostatnie sześć lat, pomógł nam zrozumieć. To właśnie powinien uczynić lider. Gdy nagle odkryliśmy naszą bezbronność, zaprosił nas do polegania na Bogu i sobie wzajemnie”.

Na pytanie, co dobrego mogą czynić katolicy, aby pomóc w czasie pandemii, odpowiedział, że „jesteśmy w tajemniczy sposób zobowiązani, aby pozostać [w domach], aby chronić siebie samych, ale także, aby przygotować nowy świat, miejmy nadzieję, że inny. (…) Potrzebujemy wyjść na zewnątrz, aby odbudować i odkryć na nowo często zapomniane podstawowe wartości chrześcijańskie, jak ludzka godność, centralna pozycja osoby ludzkiej, solidarność i braterstwo”. Podkreślił, iż mimo że nie jesteśmy w stanie iść do kościoła, nasze domy stały się domowym Kościołem, miejscem, gdzie słuchamy głosu Boga i gdzie otrzymuje się Jego życie, aby nas przemieniło: „Z pustych kościołów oznajmiono Dobrą Nowinę i wielu ludzi doświadczyło nagle mocy sakramentów, żywych znaków obecności Boga w naszym życiu”. Jednocześnie podkreślił, że był świadkiem „wyjątkowej pracy” katolickich instytucji na wszystkich poziomach – od parafialnego po ogólnonarodowy, a także ofiarnej posługi księży, część z których oddała nawet swoje życie.

„Jestem przekonany, że COVID-19 pomógł nam uświadomić sobie, że my jesteśmy Kościołem. Każdy z nas, ochrzczony w Chrystusie, jest instrumentem Jego obecności, ze specjalną rolą dla naszego własnego zbawienia i zbawienia innych” – podsumował arcybiskup.

Źródło: CNA, AM

Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.