Polski pomysł podchwycony przez francuskiego profesora; wielka nowenna przed 600 rocznicą męczeńskiej śmierci św. Joanny d’Arc

Nasi autorzy

Polski pomysł podchwycony przez francuskiego profesora; wielka nowenna przed 600 rocznicą męczeńskiej śmierci św. Joanny d’Arc

 Fot. Wikimedia Fot. Wikimedia

Znany z przywiązania do wiary katolickiej francuski filozof Thibaut Collin podchwycił polski pomysł, który, jak mówi, „jest jedynym ratunkiem dla Najstarszej Córy Kościoła”. Zainspirowany zainicjowaną w 1958 r. przez Prymasa Tysiąclecia (dziś – bł. Stefana Wyszyńskiego) 9-letnią Wielką Nowenną przygotowującą Polaków do uroczystości Millenium Chrztu Polski w 1966 r. zaproponował podobną inicjatywę dla Francji. 9-letnia Wielka Nowenna ma być dla Francuzów przygotowaniem do obchodów 600 rocznicy śmierci świętej Joanny d’Arc – patronki Francji. „Wpadłem na ten pomysł tego lata, kiedy czytałem mojej 9-letniej córce biografię Joanny pióra Régine Pernoud. Od razu też pomyślałem o Wielkiej Nowennie, którą polscy biskupi z polecenia kard. Wyszyńskiego zainicjowali w 1958 r., aby przygotować Polskę do uroczystości millenijnych w 1966 r.; mogliśmy wówczas zaobserwować jak błogosławione były owoce tej nowenny w następnych latach: święty Jan Paweł II, Solidarność... Kiedy tylko to sobie przypomniałem, pomyślałem że 9 lat modlitwy za Francję to absolutne minimum”, mówi Thibaut Collin, profesor filozofii, dziennikarz, szczęśliwy mąż i ojciec czwórki dzieci. „W czasie nawiedzającej XV-wieczną Francję katastrofy humanitarnej którą była Wojna Stuletnia, Bóg powołał prostą wiejską niepiśmienną dziewczynę do wypełnienia trudnej misji uwolnienia Orleanu od Anglików i doprowadzenia do koronacji króla Karola VII. Bóg przygotowywał Joannę do tych zadań przez cztery lata, podczas których młodziutkiej dziewczynie ukazywał się zarówno św. Michał Archanioł, jak i dwie młode męczennice z czasów rzymskich – święta Katarzyna Aleksandryjska i święta Małgorzata Antiocheńska. Misja którą miała wypełnić Joanna nie miała jednak wyłącznie charakteru politycznego; jeszcze ważniejszy był bowiem duchowy wymiar powierzonego tej młodej dziewczynie zadania; hasło z jej sztandaru świadczyło bowiem o tym że prawdziwym Królem jest Jezus Chrystus, zaś król Francji jest jedynie jego ziemskim namiestnikiem. Joanna zatem przypomina nam o panowaniu Chrystusa nad narodami i nad światem”, mówi inicjator nowenny.

„Każdego roku poprzedzającego jubileusz 600 rocznicy męczeńskiej śmierci świętej Joanny będziemy się modlić o odrodzenie się konkretnych cnót: w 2023 r. modlimy się o gotowość do wypełnianiaWoli Bożej, w 2024 – o roztropność, w 2025 – o odwagę, w 2026 – o nadzieję, w 2027 – o odrodzenie się patriotyzmu, w 2028 – o miłość bliźniego, w 2029 – o powrót do praktykowania Sakramentów, aż w końcu w 2030 r. podejmiemy modlitwę o czystość i cierpliwość. Ze szczegółowym programem tej szlachetnej inicjatywy można się zapoznać na stronie www.jeanne2031.fr „Przed Francją długa droga, podczas której każdy ochrzczony podążając za przykładem świętej Joanny d’Arc powinien odpowiedzieć na wezwanie do świętości, z tym przekonaniem że świętość może zmienić bieg historii”.

Źródło: Famille Chrétienne/Charles-Henri d'Andigné; france-catholique.fr; jeanne2031.fr; aleteia, MM

Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny

Czesław Ryszka

W czasach komunistycznego sztormu stanął za sterem łodzi polskiego Kościoła. Bohatera tej książki, Prymasa Tysiąclecia, wyróżniały siła moralna, odwaga i upór, co pozwalało mu nawet w więzieniu trwać niezłomnie w decyzjach głęboko przemodlonych i przemyślanych.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.