Paryż: francuscy komuniści sprzeciwili się nadaniu bazylice Sacré-Coeur statusu zabytku

Nasi autorzy

Paryż: francuscy komuniści sprzeciwili się nadaniu bazylice Sacré-Coeur statusu zabytku

Fot. Wikimedia Fot. Wikimedia

Niestety, projekt oficjalnego uznania paryskiej bazyliki Sacré-Coeur zabytkiem o doniosłym znaczeniu dla historii Francji spotkał się z ostrym protestem francuskich komunistów; po pozytywnym rozpatrzeniu go przez Radę Miejską Paryża 11 października, w trzy dni później, 14 października, komunistyczni senatorowie zagłosowali przeciwko uznaniu paryskiej bazyliki za zabytek.

Projekt ratowania francuskich kościołów katolickich przed zniszczeniem lub wyburzeniem poprzez uznanie ich za zabytki zyskał we Francji wielu zwolenników, także wśród osób niebędących katolikami. Uratowano w ten sposób ponad 50.000 kościołów i obiektów klasztornych. Co zadecydowało o odrzuceniu wniosku przez francuskich komunistów? Tak jak można się było tego spodziewać, niewygodna dla nich historia bazyliki: „Le Sacré-Coeur zabytkiem? Powstała w ramach pokuty za „grzechy komuny” [paryskiej], a przecież w tym czasie zginęło ponad 30 tys. rewolucjonistów! Tylko patrzeć, aż zaczną się emocjonalne ‘protesty kobiet’, takie jak w 1789 r.”, napisał na Twitterze lewicowy polityk Jean-Luc Mélenchon. Jak pamiętamy, budowa bazyliki Sacré-Coeur rozpoczęła się w 1873 r. po krwawych wydarzeniach komuny; francuscy przedstawiciele lewicy do tej pory uważają tę jedną z najbardziej rozpoznawalnych paryskich świątyń katolickich za „symbol prześladowania komunardów”, nie chcąc pamiętać, iż w czasie komuny zginęli liczni katoliccy kapłani i siostry zakonne, doszło także do licznych profanacji katolickich kościołów. Na dzień przed protestami francuskich polityków lewicy, 13 października, Karen Taïeb, przedstawicielka Rady Miejskiej zajmująca się sprawami dziedzictwa narodowego, powiedziała podczas konferencji prasowej, iż państwo zamierza nadać bazylice Sacré-Coeur status zabytku.

Źródło: Valeurs Actuelles, MM

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.