Parlament australijski chce zerwać z tradycją rozpoczynania codziennych obrad Modlitwą Pańską.
Sprawa ta została skierowana w środę 20 marca do przeglądu do komisji wyższej izby przez Specjalnego Ministra Stanu Gavina Jenningsa.
Ruch został przyjęty z zadowoleniem przez liderkę partii Reason, Fionę Patten, która stała na czele apeli o zmianę sposobu, w jaki są każdego dnia rozpoczynane obrady. Patten powiedziała, że był to „najwyższy czas”, aby znaleziono alternatywę, ponieważ Modlitwa Pańska koliduje z rozdziałem Kościoła od państwa i nie uwzględnia 153 religii Wiktorii. „Wiktoria jest zbudowana na różnorodności i wielokulturowości,” stwierdziła w oświadczeniu Patten. „Usunięcie Modlitwy Pańskiej jest ukłonem w stronę różnorodności parlamentu ”.
Parlament stanowy otwierał każdy dzień posiedzenia od 1918 r. modlitwą, ale w ostatnich latach również wygłaszał tzw. Acknowledgement of Country – formułę wyrażającą wdzięczność i szacunek wobec rdzennych mieszkańców Australii. Zastąpienie modlitwy formułą Acknowledgement lub chwilą ciszy – jak się to praktykuje w zgromadzeniu ustawodawczym Australijskiego Terytorium Stołecznego – zostało omówione jako opcje.
Premier Daniel Andrews jest katolikiem, ale zasugerował, że jest otwarty na zmiany. Minister spraw konsumenckich Marlene Kairouz, także katoliczka, powiedziała, że popiera Modlitwę Pańską, ale również wypowiedziała się za zrewidowaniem tej kwestii. „Jeśli mamy brać udział w innych modlitwach i uznać inne religie lub inne tradycje, z chęcią to rozważę,” powiedziała.
Sprawa ta ostatnio stała się przedmiotem kontrowersji w 2015 r., kiedy posłowie Zielonych Ellen Sandell i Sam Hibbins zostali skrytykowani za wejście na salę obrad skoro tylko modlitwa została zakończona. W tej chwili odmawia się „Ojcze nasz” w australijskim parlamencie federalnym i wszystkich parlamentach stanowych i terytorialnych z wyjątkiem Australijskiego Terytorium Stołecznego. Na szczeblu federalnym w zeszłym roku w Senacie odrzucono podjętą przez Zielonych próbę wyeliminowania modlitwy z początku obrad wyższej izby.
Wiktoria ma najwyższy odsetek (10,6 proc.) przynależności do religii innej niż chrześcijaństwo, zgodnie z danymi ze spisu powszechnego z 2016 roku. Chrześcijaństwo (47,9 proc.) jest jednak najbardziej powszechną religią w tym stanie, podczas gdy 32,1 procent jego mieszkańców nie ma przynależności religijnej.
Źródło: 9 News
Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.