Parlament australijski chce zerwać z tradycją rozpoczynania codziennych obrad Modlitwą Pańską.

Nasi autorzy

Parlament australijski chce zerwać z tradycją rozpoczynania codziennych obrad Modlitwą Pańską.

Sprawa ta została skierowana w środę 20 marca do przeglądu do komisji wyższej izby przez Specjalnego Ministra Stanu  Gavina Jenningsa.

Ruch został przyjęty z zadowoleniem przez liderkę partii Reason, Fionę Patten, która stała na czele apeli o zmianę sposobu, w jaki są każdego dnia rozpoczynane obrady. Patten powiedziała, że był to „najwyższy czas”, aby  znaleziono alternatywę, ponieważ Modlitwa Pańska koliduje z rozdziałem Kościoła od państwa i nie uwzględnia 153 religii Wiktorii. „Wiktoria jest zbudowana na różnorodności i wielokulturowości,” stwierdziła w oświadczeniu Patten. „Usunięcie Modlitwy Pańskiej jest ukłonem w stronę różnorodności parlamentu ”.

Parlament stanowy otwierał każdy dzień posiedzenia od 1918 r. modlitwą, ale w ostatnich latach również wygłaszał tzw. Acknowledgement of Country – formułę wyrażającą wdzięczność i szacunek wobec rdzennych mieszkańców Australii. Zastąpienie modlitwy formułą Acknowledgement lub chwilą ciszy – jak  się to praktykuje w zgromadzeniu ustawodawczym Australijskiego Terytorium Stołecznego  – zostało omówione jako opcje.

Premier Daniel Andrews jest katolikiem, ale zasugerował, że jest otwarty na zmiany. Minister spraw konsumenckich Marlene Kairouz, także katoliczka, powiedziała, że ​​popiera Modlitwę Pańską, ale również wypowiedziała się za zrewidowaniem tej kwestii. „Jeśli mamy brać udział w innych modlitwach i uznać inne religie lub inne tradycje, z chęcią to rozważę,” powiedziała.

Sprawa ta ostatnio stała się przedmiotem kontrowersji w 2015 r., kiedy posłowie Zielonych Ellen Sandell i Sam Hibbins zostali skrytykowani za wejście na salę obrad skoro tylko modlitwa została zakończona. W tej chwili odmawia się „Ojcze nasz” w australijskim parlamencie federalnym i wszystkich parlamentach stanowych i terytorialnych z wyjątkiem Australijskiego Terytorium Stołecznego. Na szczeblu federalnym w zeszłym roku w Senacie odrzucono podjętą przez Zielonych próbę wyeliminowania modlitwy z początku obrad wyższej izby.

Wiktoria ma najwyższy odsetek (10,6 proc.) przynależności do religii innej niż chrześcijaństwo, zgodnie z danymi ze spisu powszechnego z 2016 roku. Chrześcijaństwo (47,9 proc.) jest jednak najbardziej powszechną religią w tym stanie, podczas gdy 32,1 procent jego mieszkańców nie ma przynależności religijnej.

Źródło: 9 News

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.