„Odkryjmy na nowo Dantego”. Papież Fra­nciszek przygotowuje dzieło poświęcone włoskiemu poecie wszechczasów

Nasi autorzy

„Odkryjmy na nowo Dantego”. Papież Fra­nciszek przygotowuje dzieło poświęcone włoskiemu poecie wszechczasów

Boska komedia Dantego Alighieri  Fot. Wikimedia Boska komedia Dantego Alighieri Fot. Wikimedia

Papież Franciszek powiedział, iż przypadająca na 2021 r. 700. rocznica śmierci poety wszechczasów – Dante Alighieriego powinna inspirować do ponownego odkrycia jego opus magnum „Boskiej Komedii”. Ojciec Święty wspomniał o tym podczas ostatniej wizyty w Watykanie delegacji z archidiecezji Ravenna-Cervia. Oznajmił także, iż przygotowuje „szerszą refleksję” poświęconą czołowemu włoskiemu poecie późnego średniowiecza, która ukaże się w przyszłym roku.

Dante zmarł na wygnaniu w Rawennie w 1321 r. po zakończeniu pracy nad „Boską Komedią”, ukazującą podróż poety przez Piekło, Czyściec i Raj. Jak zapowiedział 5 września prezydent Włoch Sergio Mattarella, 2021 r. został ogłoszony Rokiem Dantego. Rocznica śmierci autora „Boskiej Komedii” zostanie uczczona licznymi wydarzeniami artystycznymi m.in. w rodzinnym mieście Dantego – Florencji. Papież wyraził nadzieję, iż szczególnie młodzi ludzie zainteresują się „Boską Komedią”, uważaną za najświetniejsze dzieło, jakie kiedykolwiek napisano w języku włoskim.

„Mogłoby się wydawać, iż te siedem wieków, które dzielą nas od śmierci Dantego, wytworzyło barierę nie do przejścia pomiędzy wybitnym poetą, niezwykłym przedstawicielem złotego wieku cywilizacji europejskiej, a nami – ludźmi postnowoczesnej i zsekularyzowanej epoki. Jednak coś nam mówi, że to nieprawda”, powiedział papież.

„Młodzi ludzie, którzy zetknęli się z poezją Dantego, z jednej strony zauważają ów dystans, który dzieli ich od autora i jego świata, jednak z drugiej strony dostrzegają też zaskakujący rezonans poezji Dantego w ich życiu i w dzisiejszym świecie. To zdarza się szczególnie wtedy, kiedy alegoria pozostawia miejsce dla symbolu, kiedy istota ludzka jest najbardziej widoczna i odsłonięta (...),
gdzie fascynacja tym, co jest prawdziwe, piękne i dobre, a ostatecznie fascynacja Bogiem, sprawia, że ​​odczuwa się Jego potężne przyciąganie”.

Podczas audiencji papież pobłogosławił złoty krzyż, który papież Paweł VI podarował miastu Rawenna. „W 1965 r. z okazji 700. rocznicy urodzin Dantego papież Paweł VI podarował Rawennie złoty krzyż na grób Dantego. Ten krzyż pozostaje w tym miejscu aż do dziś jako niezaprzeczalny znak religii katolickiej i nadziei.Ten sam krzyż z okazji zbliżającej się rocznicy znowu zaświeci w tym miejscu, w którym przechowywane są doczesne szczątki Poety. Niech to będzie zaproszeniem do nadziei, tej nadziei, której Dante jest prorokiem”, powiedział Ojciec Święty.

Nie po raz pierwszy papież Franciszek podnosił zasługi poety. W 2015 r. wystosował bowiem przesłanie z okazji 750. rocznicy urodzin Dantego. Zauważył w nim, że wielu jego poprzedników na Stolicy Piotrowej oddało hołd autorowi „Boskiej Komedii”, w tym papież Benedykt XV, który w 1921 r. poświęcił Dantemu encyklikę „In praeclara summorum”.

Na zakończenie audiencji papież powiedział: „Dziękuję wam za przybycie i życzę wam udanych obchodów rocznicowych. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą przedstawię w przyszłym roku szerszą refleksję na ten temat”.

Źródło: CNA, MM

 

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Jan Paweł II, Adam Bujak, Marek Skwarnicki, Karol Wojtyła

Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.


 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.