Nowa świecka tradycja? Rocznica „puczu” na Kapitolu
Kapitol – siedziba Kongresu USA. Fot. Wikipedia Prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris 6 stycznia zamierzają odwiedzić Kapitol, aby upamiętnić rocznicę rzekomego puczu, mającego miejsce w dniu zatwierdzenia przez Kongres wyniku ostatnich wyborów prezydenckich.
Tymczasem z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy szturmu lider mniejszości w Izbie Reprezentantów, republikanin z Kalifornii Kevin McCarthy, wysłał list do przedstawicieli swojej partii, który w części obwinił Demokratów za brak wyjaśnienia, jak mogło dojść do tego incydentu. „Kapitol nigdy nie powinien być zagrożony, a ci, którzy złamali prawo, zasługują na poniesienie konsekwencji prawnych i pociągnięcie do pełnej odpowiedzialności”.
„Niestety, rok później większościowa partia nie wydaje się być bliżej odpowiedzi na kluczowe pytanie, w jaki sposób Kapitol był tak nieprzygotowany i co trzeba zrobić, aby upewnić się, że nigdy więcej to się nie stanie” – dodał McCarthy, który zarzuca Demokratom używanie wydarzeń z 6 stycznia jako „partyjnej broni politycznej, po to, by jeszcze bardziej dzielić nasz kraj”.
Źródło: Fox News/Michael Lee, JO
W meandy polityki na przestrzeni wieków wprowadza nas w swojej książce prof. Andrzej Nowak:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.