Nigeria: atak na kościół katolicki; nie żyje 21 osób

Nasi autorzy

Nigeria: atak na kościół katolicki; nie żyje 21 osób

Fot. wiki60s.com Fot. wiki60s.com

5 czerwca podczas Eucharystii z okazji święta Zesłania Ducha Świętego odprawianej w kościele pw. św. Franciszka w Owo (Nigeria) doszło do tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego. Jak podaje francuski dziennik La Croix, powołując się na rzecznika prasowego władz nigeryjskiego stanu Ondo Richarda Olatunde, „zamachowcy wrzucili materiały wybuchowe do kościoła, gdzie doszło do eksplozji”. Według obecnych danych zginęło 21 osób, w tym dzieci. Rany odniosło ok. 40 osób. „To jeden z najpodlejszych ataków, jaki można sobie wyobrazić”, mówi gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu. 6 czerwca papież Franciszek wyraził „głęboki smutek z powodu tego potwornego ataku”. Papież zapewnił także „wszystkich dotkniętych tym niewypowiedzianym aktem przemocy o swojej duchowej bliskości”.

Sprawcy ataku nie zostali dotąd zidentyfikowani, jednak, jak zapewnia Marc-Antoine Pérouse de Montclos, dyrektor Instytutu Badań na rzecz Rozwoju z Sorbony, „jest mało prawdopodobne, aby za ten atak odpowiadali bojownicy Boko Haram”. „Na południowym zachodzie Nigerii ataki na kościoły są przeprowadzane raczej w ramach wyrównywania rachunków pomiędzy grupami społecznymi; to dość nietypowy atak jak na ten rejon”, mówi Pérouse de Montclos, dodając, iż południe Nigerii jest w większości zamieszkane przez chrześcijan, podczas gdy na północy kraju dominują muzułmanie.

Źródło: Valeurs Actuelles, MM

Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego

Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana M. Kolbego

Czesław Ryszka

Któż nie słyszał o męczenniku niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Ojcu Maksymilianie Marii Kolbem, który dobrowolnie oddał życie za współwięźnia? Jest to wiedza niemal powszechna, gorzej z głębszą znajomością obfitującego w niezwykłe zdarzenia życia tego świętego. Był to człowiek o nadzwyczajnej sile wewnętrznej i niezwykle przenikliwym umyśle.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.