Zapraszamy do uczestnictwa - osobiście lub online!
Wsłuchując się w głos środowiska filmowego, a przede wszystkim widzów, postanowiliśmy w tym roku poszerzyć nasz festiwal o konkursowe pokazy filmów fabularnych, do udziału w których zapraszamy twórców z całego świata. Chyba nie ma kinematografii, która nie realizowałaby projektów historycznych dotyczących ich krajów. W takich chociażby państwach, jak Ameryka, Iran, Korea czy Japonia poczucie tożsamości, przynależności narodowej oraz własnych korzeni jest tak silne, że ma to też odbicie w sztuce filmowej. Wydaje się, że wartości patriotyczne najlepiej cementuje właśnie kino. Z drugiej strony ma ono też walory edukacyjne. Dzięki filmom poznajemy świat, zabytki i kulturę. Polska to geograficzne centrum Europy. Mamy bardzo bogatą i ciekawą historię. Warto więc wykorzystać te atuty, aby stać się gospodarzem festiwalu kina gatunkowego. W tym przypadku historycznego. Stąd już dzisiaj zapraszamy produkcje nie starsze niż 5 lat. Zależy nam na jakości pod każdym względem. Dlatego o przewodnictwo jury w tym konkursie poprosiliśmy wybitnego reżysera, Lecha Majewskiego. W jury zasiądą także amerykańscy i europejscy twórcy. Wierzę, że tak jak kino dokumentalne sprowadza na nasz festiwal istotne tytuły, tak samo będzie również w przypadku kina fabularnego – wyjaśnia dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
Drugą nowością będą nagrody przyznawane twórcom wideoklipów, główną nagrodą Festiwalu pozostaje Złoty Opornik przyznawany polskim filmom dokumentalnym o tematyce historycznej, nie zabraknie również nagród takich jak: Platynowy Opornik, Nagroda im. Janusza Krupskiego, Źródło, Nagroda Dyrektora Festiwalu, Dokument Radiowy, Nagroda literacka im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego, Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.
Jak co roku pokazom towarzyszyć będą dyskusje i debaty zlokalizowane w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Teatru Muzycznego. Tegoroczne tematy rozmów to „Historia na dużym ekranie”, „Cud nad Wisłą i ocalona Europa”, „Drogi powrotu do ojczyzny syberyjskich dzieci 1919-1922” czy życie i dziedzictwo kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego. Organizatorzy przewidzieli także wystawy i różnorodną ofertę warsztatów dla uczestników Wydarzenia.
Festiwal NNW to swoisty i wyjątkowy kolaż, w którym święto kina, w duchu historycznym, splata ze sobą ludzi różnych pokoleń, poglądów i wrażliwości. Tu toczą się naprawdę nieszablonowe, nierzadko gorące, a z całą pewnością żywe dyskusje. W ciągu czterech dni rozmawia się o Polsce i świecie współczesnym, o różnych doświadczeniach, tożsamości i korzeniach, wreszcie o kulturze. Tematy dotyczą wspólnoty, którą festiwal stara się budować i tworzyć. Istotne są także zagadnienia branżowe, szukanie dróg, instytucji i możliwości wspierania naszej kultury i dziedzictwa - zapewniają organizatorzy.
Festiwal NNW odbędzie się w Gdyni w terminie 24-27 września 2020. Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji na stronie Festiwalu: https://festiwalnnw.pl/
***
Bogactwo światowego kina religijnego przedstawia wyjątkowa publikacja Białego Kruka:
Światowa encyklopedia filmu religijnego
Unikatowe opracowanie zagadnień filmu religijnego. Pierwsza na świecie tego typu encyklopedia ze szczególnym uwzględnieniem tematyki polskiej! Autorami haseł są wybitni specjaliści w dziedzinie filmu religijnego (50 osób!) z kilku krajów Europy i Ameryki. 1700 haseł rzeczowych i osobowych, w tym omówienia religijnych filmów fabularnych i dokumentalnych.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.