Niepokojące wieści dla Niderlandów: nie będzie miał kto pracować na emerytury

Nasi autorzy

Niepokojące wieści dla Niderlandów: nie będzie miał kto pracować na emerytury

zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Osoby starsze, imigranci i kobiety będą musieli pracować przez więcej godzin, aby utrzymać obecny poziom emerytur i usług publicznych, stwierdził w raporcie holenderski instytut demograficzny NIDI. Zlecony przez rząd raport, który przedstawia konsekwencje zmian demograficznych w Holandii w drugiej połowie XX wieku, pokazuje, że liczba 80-latków podwoi się lub potroi do 2050 roku, podczas gdy mniej osób będzie pracować.

„Populacja starzeje się, a liczba młodych ludzi maleje,” powiedział niderlandzkiemu nadawcy publicznemu NOS dyrektor NIDI Helga de Valk. „Oznacza to mniejszą liczbę pracujących osób, która będzie musiała pokryć składki dla dużej liczby osób starszych, jeśli chcemy utrzymać ten sam poziom usług publicznych. A to wpłynie na gospodarkę”.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest promowanie migracji zarobkowej, odraczanie wieku emerytalnego i zachęcanie kobiet do większej liczby godzin pracy. Zaledwie 26 proc. pracujących Holenderek ma standardową pracę w pełnym wymiarze godzin, w porównaniu z 69 proc. w pozostałej części Europy. NIDI powiedział, że nowa polityka, taka jak bezpłatna opieka nad dziećmi, wczesne szkolenie dla osób ubiegających się o azyl oraz środki mające na celu poprawę zdrowia w miejscu pracy, będą promować większe uczestnictwo w rynku pracy.

Według NIDI liczba jednoosobowych gospodarstw domowych wzrośnie, ponieważ imigranci i osoby starsze – grupy, które będą się powiększać – często mieszkają samotnie. Rząd, stwierdził instytut demograficzny, mógłby złagodzić presję na rynku mieszkaniowym, nie karząc osób, które pobierają zasiłki i mieszkają razem oraz promując życie we wspólnocie.

 NIDI przewiduje, że do 2050 roku więcej kobiet będzie miało wyższy poziom wykształcenia, co da im większe szanse na rynku pracy. Większą uwagę trzeba będzie jednak poświęcić chłopcom, zwłaszcza pochodzącym z mniejszości etnicznych, których poziom wykształcenia będzie relatywnie niższy.

Źródło: Dutch News, AM

Ile wyzwań i trudów przetrwa jeszcze nasza cywilizacja? Odpowiedzi na pytania o jej los poszukuje w swojej bestsellerowej książce prof. Wojciech Roszkowski:

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.