Niemiecka inicjatywa #OutinChurch domaga się od papieża wprowadzenia zmian w Katechizmie

Nasi autorzy

Niemiecka inicjatywa #OutinChurch domaga się od papieża wprowadzenia zmian w Katechizmie

Fot.  cruxnow.com Fot. cruxnow.com

Inicjatywa #OutinChurch, skupiająca 125 pracowników niemieckiego Kościoła, którzy 24 stycznia 2022 roku dokonali coming outu jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe lub niebinarne, wystosowała we wrześniu 2022 roku list do papieża Franciszka z żądaniem zmian w Katechizmie Kościoła katolickiego oraz wzięcia na siebie przez Kościół odpowiedzialności za „niesprawiedliwość i cierpienie”, jakie dotykają osoby LGBTIQ+ z jego strony. List ten do tej pory nie doczekał się odpowiedzi ze strony Ojca Świętego; 27 marca został ujawniony i opublikowany na portalu internetowym feinschwarz.net.

Sygnatariusze listu – monachijski teolog Michael Brinkschröder, katecheta Jens Ehebrecht-Zumsande z Hamburga oraz homoseksualny ksiądz Bernd Mönkebüscher z Hamm – jak również inne osoby mające udział w jego powstaniu postulują, aby wprowadzić w tekście Katechizmu (nr 2357) pozytywną ocenę homoseksualizmu jako „wariantu stworzenia” oraz wykreślić dwa następujące passusy: nr 2358, który opisuje homoseksualizm jako „trudne doświadczenie” i wzywa do traktowania osób o tej orientacji „z szacunkiem, współczuciem i delikatnością” oraz nr 2359, mówiący o powołaniu homoseksualistów do czystości. Oprócz tego oczekują, że „Kościół na całym świecie zaangażuje się aktywnie w położenie kresu prześladowaniu i uciskowi osób LGBTIQ+, aby ludzie mogli żyć w godności swojego powołania w różnych związkach”, a także odrzuci terapie konwersyjne w świetle tego, że „Nikomu nie wolno wmawiać, że jego/jej orientacja homoseksualna albo transpłciowa tożsamość oraz jej realizacja w życiu są same z siebie grzeszne”.

Raphaela Soden, jedna z członków założycieli #OutinChurch oraz referentka do spraw kształcenia w diecezji Fryburga, komentując publikację listu w rozmowie z kolońską kościelną rozgłośnią radiową Domradio, powiedziała, że celem było dotarcie z postulatami do szerszego kręgu odbiorców. Soden osobiście nie oczekuje bezpośredniej odpowiedzi z Watykanu. Stwierdziła także, iż mimo że niedawna zmiana kościelnego prawa pracy w RFN (która nie pozwala zwolnić pracownika z powodu prowadzenia przezeń życia niezgodnego z nauczaniem Kościoła) oraz postanowienia Drogi Synodalnej zmieniają sytuację osób LGBTIQ+ na lepsze, nie jest to jeszcze wystarczające. „Pracownicy queer wciąż się jeszcze boją. Nadal są koleżanki, którym brak odwagi, aby dokonać coming outu, mimo że statut został zmieniony”.

Źródło: katholisch.de/gho; feinschwarz.net, AM

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.