Niemcy: Policja siłą rozbiła protest demonstrantów. W ruch poszły pięści, pałki i kajdanki

Nasi autorzy

Niemcy: Policja siłą rozbiła protest demonstrantów. W ruch poszły pięści, pałki i kajdanki

Protest obrońców klimatu Fot. Ende Gelände@Flickr Protest obrońców klimatu Fot. Ende Gelände@Flickr

Protesty obrońców klimatu w reńskim rejonie górnictwa węgla brunatnego skończyły się. Blokady aktywistów w kopalni odkrywkowej Garzweiler zostały rozwiązane.

Tysiące ludzi protestowało w weekend (22/23.06.2019) wokół odkrywkowej kopalni Garzweiler przeciwko wyburzeniu wiosek, które powinny ustąpić koparkom węgla brunatnego, i przesiedleniu mieszkańców. Przeważająca większość demonstrantów pokojowo wyraziła swój protest w obronie klimatu i przeciwko węglowi. Kilka tysięcy młodych ludzi z ruchu „Fridays for Future” przeszło przez wioski. Razem z rodzinami i starszymi osobami szli długim marszem wzdłuż granicy kopalni przez łąki i pola. BUND, Greenpeace i inne organizacje ekologiczne również uczestniczyły w pokojowych protestach.

Do starć doszło między policją a działaczami organizacji „Ende Gelände”. Kilka tysięcy osób przerwało policyjną blokadę i zajęło kopalnię węgla brunatnego. Do niedzieli rano (23.06.2019) policja, według własnych informacji, wynosiła demonstrantów z kopalni albo nakłaniała ich do dobrowolnego wyjścia. Członkowie „Ende Gelände” zajmowali też tory kolejowe w Hambach przez prawie dwa dni, przez co elektrownie Neurath i Niederaussem nie otrzymały węgla brunatnego.

W starciach, według policji, ośmiu funkcjonariuszy zostało rannych. Informacji o ewentualnych rannych demonstrantach dotychczas nie podano. Dziennikarze WDR obserwowali, jak bito protestujących. Organizacja „Ende Gelände” także zarzuca policji odcięcie demonstrantów na wiele godzin od wody i żywności.

Źródło: tagesschau.de

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.


Komentarze (2)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Wojtarra

  Heh a z co niektórymi inżynierami poradzić sobie nie mogą..... - to znaczy że nie ma to zgody - ale jak zgoda jest, to darmozjadów potrafią pogonić... Heh

 • obserwator

  i zrobili z nimi porządek a jak by tak w Polsce się stało to cała europa by na nas pluła za brak demokracji i poszanowania praw człowieka skurwesyństwo

 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.