Nie tylko Wielka Brytania. Także w Niderlandach brakuje kierowców ciężarówek

Nasi autorzy

Nie tylko Wielka Brytania. Także w Niderlandach brakuje kierowców ciężarówek

Problemy z transportem wkrótce mogą przełożyć się na poważne problemy gospodarze. Fot. Pixabay Problemy z transportem wkrótce mogą przełożyć się na poważne problemy gospodarze. Fot. Pixabay Podobnie jak Wielka Brytania, również Niderlandy zostały dotknięte niedoborem kierowców ciężarówek, a 46% firm twierdzi, że ma wolne miejsca pracy - podał tamtejszy nadawca publiczny NOS. Niedobór jest spowodowany zarówno rozwojem gospodarczym, jak i falą przechodzenia na emeryturę wśród starszych kierowców, poinformował NOS, dodając, że biorąc pod uwagę skromne zarobki trudno jest zachęcić młodych ludzi do wyboru zawodu kierowcy. Problem pogorszyła również pandemia koronawirusa, która zmusiła organ wydający zezwolenia na pojazdy do wstrzymania programu egzaminacyjnego dla przyszłych kierowców.

Obecnie w Niderlandach jest około 10 tys. wakatów w tej branży. Według federacji związków zawodowych FNV, wielu kierowców ciężarówek, którzy pracują dla niderlandzkich firm, pochodzi z Europy Wschodniej, ale często odmawia im się wynagrodzenia na równi z ich niderlandzkimi kolegami. Niektóre firmy stosują skomplikowane interpretacje, aby obejść niderlandzką siatkę płac. Na przykład w lipcu niderlandzka firma transportowa otrzymała polecenie wypłacenia dziesięciu węgierskim kierowcom ciężarówek zaległego wynagrodzenia, które może sięgać setek tysięcy euro.

FNV ma kilka innych trwających i toczących się spraw przeciwko firmom transportowym. Niektóre sprawy dotyczą przestępstw, takich jak fałszerstwo i wyzysk pracowników - powiedziała federacja związkowa.

W Wielkiej Brytanii, gdzie niedobór jest znacznie poważniejszy, tylko 27 osób złożyło do tej pory wniosek o jedną z 300 wiz zarezerwowanych dla kierowców ciężarówek w celu dostarczenia paliwa na stacje benzynowe - podał 5 października „The Times”.

Źródło: Dutch News, AM

Prowadzenie mądrej i wyglądającej w przyszłość polityki to nie lada sztuka. Czego możemy w tej kwestii nauczyć się od naszych przodków opowiada w swojej bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.