Niderlandzkie agencje wynajmu nieruchomości dyskryminują cudzoziemców. Zwłaszcza Polaków

Nasi autorzy

Niderlandzkie agencje wynajmu nieruchomości dyskryminują cudzoziemców. Zwłaszcza Polaków

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels Ponad jedna trzecia agentów wynajmu nieruchomości jest gotowa wykluczyć osoby o cudzoziemskich nazwiskach ze swojej oferty, a dyskryminacja potencjalnych najemców z cudzoziemskimi nazwiskami jest bardziej powszechna poza dużymi miastami, według nowych badań niderlandzkiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Badania przeprowadzone przez organizacje antydyskryminacyjne Art. 1 i Radar obejmowały 3000 odpowiedzi na ogłoszenia w sprawie mieszkań z czynszem do 1500 euro miesięcznie, w których podano nazwiska holenderskie, polskie i marokańskie. Wyniki pokazały, że w 8 proc. przypadków mężczyzna o polskim nazwisku nie był zapraszany do obejrzenia nieruchomości, w przeciwieństwie do klienta o nazwisku holenderskim. Poza czterema dużymi holenderskimi miastami różnica wzrosła do 20 proc. Naukowcy odkryli również, że nie było znaczącej różnicy w traktowaniu potencjalnych klientów (mężczyzn) o marokańskich i holenderskich nazwiskach. W małych miejscowościach różnica sięgała jednak 20 proc. na niekorzyść Polaków. Była natomiast mniejsza, nadal jednak znaczna w przypadku kobiet o marokańskim nazwisku, ale nie było rozbieżności w traktowaniu w odniesieniu do  par homoseksualnych i heteroseksualnych.

Ponadto badacze wykonali 105 telefonów do agentów nieruchomości, twierdząc, że są właścicielami, którzy nie chcą wynajmować swojej nieruchomości obcokrajowcom. Ponad jedna trzecia stwierdziła, że ​​jest gotowa odmówić takim potencjalnym najemcom, ale tylko 15 z nich nie chciało z nimi współpracować. Reszta stwierdziła, że ​​będzie to zależało od samych właścicieli.

Minister ds. Budownictwa Kajsa Ollongren nazwała wyniki „niepokojącymi”. „Te badania pokazują, że dyskryminacja na rynku mieszkaniowym ma charakter ogólnokrajowy i nie występuje tylko w dużych miastach” – powiedziała. Wcześniejsze badania gotowości agencji do dyskryminacji koncentrowały się na Utrechcie, Amsterdamie i Hadze i przyniosły podobne wyniki.

Ollongren powiedziała, że wysiłki mające na celu zwalczanie dyskryminacji w mieszkalnictwie zostaną teraz zintensyfikowane. Dodała, że ​​wiąże się to z przyznaniem władzom lokalnym większych uprawnień do wydawania licencji właścicielom i dokładniejszą kontrolą przepisów regulujących agencje wynajmu mieszkań.

Stowarzyszenie branżowe VBO powiedziało portalowi informacyjnemu Nu.nl, że agenci najmu powinni być zobowiązani prawem, aby być członkami ich organizacji, ponieważ zmusiłoby to ich do przestrzegania kodeksu postępowania. Wezwało również do większej przejrzystości w ustalaniu, w jaki sposób są przydzielane nieruchomości niepodlegające kontroli czynszowej na podstawie sytuacji zawodowej, dochodowej i rodzinnej.

Źródło: Dutch News, AM

Mobiliność związana z przynależnością Polski do Unii Europejskiej wydawała się być kopalnią możliwości, jednak rzeczywistość okazała się inna. O źródłach i celach powstania UE pisze w swojej książce prof. Krzysztof Szczerski:

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.