„Musimy pamiętać, ile on dla nas, dla Kościoła, poświęcał”. Jolanta Sosnowska o św. Janie Pawle II w Radiu PiK

Nasi autorzy

„Musimy pamiętać, ile on dla nas, dla Kościoła, poświęcał”. Jolanta Sosnowska o św. Janie Pawle II w Radiu PiK

Jolanta Sosnowska i Adam Bujak ze swoją najnowszą książką Jolanta Sosnowska i Adam Bujak ze swoją najnowszą książką "Największy z rodu Polaków". Fot. Leszek Sosnowski Jolanta Sosnowska, autorka tekstu do książki „Największy z rodu Polaków” ze zdjęciami Adama Bujaka, była gościem programu Ewy Dąbrowskiej na antenie Radia PiK.

Podczas rozmowy Jolanta Sosnowska wspomniała wieczór 2 kwietnia 2005 roku, kiedy Jan Paweł II odchodził z tego świata. „Akurat byłam wtedy w Austrii i to było dlatego takie jeszcze większe przeżycie, ponieważ znajdowałam się w otoczeniu niemieckojęzycznym, które było dosyć negatywnie nastawione do Jana Pawła II. Oni uważali, że on powinien już dawno zrezygnować”, opowiada biografka Papieża Polaka. „W tamtejszej prasie lewicowo-liberalnej, a taka już wtedy tam dominowała, przeważała taka narracja, że: człowieku, jesteś stary, schorowany, nie chcemy oglądać twojego cierpienia. Musisz zrezygnować, daj szansę młodszemu. Po prostu traktowano Kościół i posługę papieską tak jak każdy inny urząd świecki i pamiętam, że jak oglądałam, bo miałam możliwość oglądania w telewizji Polonia, byłam tak zbudowana tą relacją w polskich mediach – tu była prawdziwa żałoba, było opłakiwanie, był naprawdę żal, że odszedł wspaniały człowiek i przekonanie, że odszedł święty człowiek, że odszedł największy z rodu Polaków, tak jak zatytułowałam swoją ostatnią książkę”, relacjonuje Jolanta Sosnowska.

„To już jest moja kolejna książka o Janie Pawle II i staram się każdą napisać inaczej. Inny jest czterotomowy, bardzo obszerny ‘Hetman Chrystusa’, inny jest ‘Święty Prorok’ i inna jest ta książka”, tłumaczy autorka. „Chodziło mi o to, żeby pokazać również przez tę formę, jak bardzo może wywierać ogromny wpływ na drugiego człowieka życie, posługa świętego Jana Pawła II, jak można na nią patrzeć, również z perspektywy czasu znajdować wciąż nowe jakieś inspiracje, wątki, które przedtem nie były brane pod uwagę, a tu można je w nowym świetle jakby przedstawić”, dodaje.

W rozmowie poruszony został również wątek cierpienia, jakie towarzyszyło Janowi Pawłowi II przez ostatnie lata życia. „Musimy o tym pamiętać, ile on dla nas, dla Kościoła, poświęcał”, podkreśla Jolanta Sosnowska. „On cierpiał już po tej operacji w 1994 roku, co była niezbyt udana, a Papież nigdy tego nie mówił. Ja wiem skądinąd od innych lekarzy, którzy byli blisko Jana Pawła II,  że on strasznie cierpiał z powodu tej niezbyt udanej operacji wstawienia tego stawu biodrowego”, opowiada  biografka Papieża Polaka.

„Papież cierpiał chociażby dlatego, że ofiarowywał swoje cierpienie, to co sam przyznał, ofiarowywał swoje cierpienie dla dobra Kościoła, a poza tym on już potem świadomie nie tylko mówił, ale pokazywał swoją postawą, że choroba nie jest ciężarem bez żadnej pozytywnej wartości. Przeciwnie, jeśli jest przeżywana w komunii z Chrystusem, staje się źródłem nadziei, zbawienia i zmartwychwstania i on to mówi do chorych od początku, jak ich odwiedzał, zanim jeszcze był zamach, zanim sam trafił do szpitala, zanim tak sam się bardzo pochorował, on nigdy nie pocieszał w taki tani sposób. On pocieszał ludzi zawsze w perspektywie zbawienia”, przypomina Jolanta Sosnowska.

„Jan Paweł II pokazywał się ludziom, przecież nie zaniechał oficjalnych celebracji, kiedy był bardzo cierpiący, kiedy już resztkami sił również te pielgrzymki absolwował, kiedy naprawdę to kosztowało to mnóstwo poświęcenia”, mówi autorka „Największego z rodu Polaków”.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia PiK TUTAJ.

Oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o św. Janie Pawle II:

Największy z rodu Polaków

Największy z rodu Polaków

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka.

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa

Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa

abp Marek Jędraszewski

Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.

Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej

Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej

Jan Paweł II, Adam Bujak

Wszyscy kojarzymy wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe z Janem Pawłem II w Koloseum, pamiętamy, jak wielkim czcicielem Krzyża był polski Papież. Mało kto jednak wie, że Ojciec Święty niemal co piątek odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej na… dachu Pałacu Apostolskiego. Znajduje się tam ogród z 14 stacjami wykonanymi na polecenie Pawła VI.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.