Młoda irańska chrześcijanka skazana na chłostę i więzienie, w którym była torturowana.
Mary Mohammadi Fot. women.ncr-iran.org
Iran skazał 21-letnią chrześcijankę na więzienie i chłostę za „zakłócanie porządku publicznego” po tym, jak protestowała w związku ze strąceniem przez siły irańskie samolotu pasażerskiego. Mary (Fatemeh) Mohammadi, konwertytka na chrześcijaństwo, została aresztowana 12 stycznia br. po tym, jak wzięła udział w antyrządowych protestach po zestrzeleniu przez irańską Gwardię Rewolucyjną samolotu Ukrainian Air Flight 752. Kilka dni po zdarzeniu władze Iranu oświadczyły, że samolot – w którego katastrofie zginęły wszystkie 176 osoby znajdujące się na pokładzie – został zestrzelony przez pomyłkę.
22 kwietnia Mohammadi zakomunikowała za pośrednictwem Instagrama, że jej wyrok trzech miesięcy i jednego dnia pozbawienia wolności jest zawieszony na rok. Skazano ją także na dziesięć batów. Podała również, iż była w więzieniu torturowana i cierpiała z powodu „strasznych warunków” za „protestowanie przeciwko zabijaniu ludzi”. Jak poinformowała, nie odwoływała się od wyroku, ponieważ „sądy apelacyjne zmieniły się w trybunały potwierdzające”.
Tego samego dnia Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) potępiła na Twitterze skazanie Mohammadi w słowach, iż „żaden pokojowy aktywista nie może stawać się celem ataków ze względu na swoje przekonania religijne”.
Prezydent USA Donald Trump podkreślił przypadek młodej kobiety w swoich uwagach podczas spotkania National Prayer Breakfast 6 lutego, mówiąc, że „została [ona] zaaresztowana i uwięziona w Iranie, ponieważ nawróciła się na chrześcijaństwo i dzieliła się Ewangelią z innymi”.
Również sekretarz stanu Mike Pompeo omówił sprawę Mohammadi w wywiadzie dla Tony’ego Perkinsa w programie Washington Watch 12 lutego. Perkins jest także przewodniczącym USCIRF. Pompeo powiedział, że USA są „głęboko zaniepokojone” doniesieniami o aresztowaniu Mohammadi oraz że „była celem reżimu, ponieważ zdecydowała się na przejście na chrześcijaństwo”.
Według brytyjskiej Międzypartyjnej Grupy Parlamentarnej ds. Międzynarodowej Wolności Religii lub Wyznań Mohammadi „była ofiarą fizycznej i emocjonalnej przemocy podczas aresztowania i przeniesienia do więzienia w Qarchak”. Jak podaje „Christian Post”, Mohammadi należała do grupy osób ocalonych z prześladowania ze względu na religię, które spotkały się z prezydentem Trumpem w Białym Domu w lipcu ubiegłego roku.
Źródło: CNA
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.