Metropolita krakowski zaprasza na narodową pielgrzymkę do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II

Nasi autorzy

Metropolita krakowski zaprasza na narodową pielgrzymkę do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II

Ojciec Święty Jan Paweł II Fot. Archiwum Białego Kruka Ojciec Święty Jan Paweł II Fot. Archiwum Białego Kruka

W tym wyjątkowym czasie spotkajmy się właśnie w tym niezwykłym miejscu, gdzie cieszyliśmy się z wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża; gdzie wielu z nas pielgrzymowało po to, aby spotkać św. Jana Pawła II i słuchać jego słów; gdzie po prawie 27 latach uczestniczyliśmy w jego pogrzebie; gdzie nie zabrakło nas także na uroczystościach jego beatyfikacji i kanonizacji – abp Marek Jędraszewski zaprasza wiernych Archidiecezji Krakowskiej do licznego udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Kraków, dnia 11 lutego 2020 roku

Drodzy Archidiecezjanie,

Rok Pański 2020 jako czas obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego jest dla całego Narodu polskiego szczególną okazją do tego, by uczcić pamięć Największego z rodu Polaków. On sam w książce Pamięć i tożsamość przypominał, że pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich; że to właśnie przez pamięć w świadomości człowieka tworzy się i krystalizuje poczucie tożsamości. Wymownym przykładem takiej postawy była wierność świętego Papieża-Polaka wobec dziedzictwa, któremu na imię Polska. To między innymi dzięki niej stał się on człowiekiem niosącym nadzieję, a także perspektywę wolności zakorzenionej w Bożym Miłosierdziu.

W związku z przeżywanym jubileuszem w maju tego roku organizowana jest Narodowa Pielgrzymka do Rzymu. W Wiecznym Mieście spotkamy się już w sobotę 16 maja 2020 r. o godz. 11.00 na Eucharystii w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II. Sobotni wieczór z kolei przeznaczony będzie na wspólne świętowanie w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie (Via Cassia 1200). Wreszcie kulminacyjnym wydarzeniem Pielgrzymki będzie uczestnictwo we Mszy świętej dziękczynnej za życie i cały pontyfikat św. Jana Pawła II, którą następnego dnia, w niedzielę 17 maja o godz. 10.30, na Placu św. Piotra odprawi Ojciec Święty Franciszek.

Zwracam się z apelem do wszystkich wspólnot parafialnych, stowarzyszeń, środowisk związanych z Kościołem, do wszystkich Archidiecezjan o liczny udział w Narodowej Pielgrzymce, a zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii na Placu św. Piotra. W tym wyjątkowym czasie spotkajmy się właśnie w tym niezwykłym miejscu, gdzie cieszyliśmy się z wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża; gdzie wielu z nas pielgrzymowało po to, aby spotkać św. Jana Pawła II i słuchać jego słów; gdzie po prawie 27 latach uczestniczyliśmy w jego pogrzebie; gdzie nie zabrakło nas także na uroczystościach jego beatyfikacji i kanonizacji.

Mając nadzieję na Waszą liczną obecność, z serca wszystkim błogosławię

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Polska św. Jana Pawła II

Polska św. Jana Pawła II

Jan Paweł II, Adam Bujak

Polskę pokazywać można na różne sposoby. Tym razem wędrujemy szlakiem św. Jana Pawła II, którego znamy także jako wielkiego miłośnika piękna. Szczególnie zauroczony był Ojciec Święty rodzimym krajobrazem, przyrodą, architekturą i sztuką.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.