Meksyk: wierni grożą otwarciem świątyni siłą

Nasi autorzy

Meksyk: wierni grożą otwarciem świątyni siłą

Wierni katolickiej parafii pw. św. Tomasza Apostoła w gminie Oxchuc w meksykańskim stanie Chiapas zagrozili, że 10 lipca otworzą siłą kościół zamknięty na czas pandemii, gdyż sądzą, że zamknięcie świątyni jest spowodowane tym, że „księża nie chcą pracować i boją się Gwardii Narodowej i państwa”. Duszpasterze parafii, proboszcz Miguel Ángel Montoya Moreno i wikariusz Martín González Moreno poinformowali o tym pisemnie biskupa swojej diecezji San Cristóbal de las Casas, Rodrigo Aguilara Martineza. W swoim piśmie wyjaśnili, że przed trzema miesiącami zdecydowali się zamknąć świątynię zgodnie z zaleceniem lokalnej służby zdrowia ze względu na wysokie ryzyko zakażenia COVID-19 w tym rejonie. Wielu wiernych sprzeciwiło się tej decyzji i zapowiedziało 3 lipca, że za tydzień ją otworzą pomimo zakazujących tego przepisów. Jeżeli by tak się stało, duchowni stwierdzili, że wyrzekają się wszelkiej odpowiedzialności za złamanie zasad bezpieczeństwa i przypuszczalne zakażenia

W odpowiedzi biskup poparł decyzję księży i wezwał wiernych do dbania o siebie i pozostawania złączonymi w modlitwie. Przypomniał, że nie można obecnie otwierać kościołów, gdyż z początkiem tygodnia Chiapas znalazł się znów w stanie najwyższego zagrożenia; od początku wybuchu pandemii do 7 lipca odnotowano 4882 zakażenia, a 656 osób zmarło z powodu koronawirusa. Już od miesiąca bp Aguilar alarmował o wzroście zachorowań na COVID-19 , a także innych chorobach: dendze spowodowanej obfitymi opadami, a także salmonellozie i tyfusie, których przyczyną jest wysoka temperatura i zanieczyszczona woda. Prosił także, aby wierni zezwalali na dezynfekcję przez fumigację, która wbrew krążącym pogłoskom nie jest szkodliwa dla ludzi.

Źródło: Vida Nueva, AM

   Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.