Medytacja na święto Przemienienia Pańskiego

Nasi autorzy

Medytacja na święto Przemienienia Pańskiego

Panorama góry Tabor. Góra wyrasta z doliny Ezdrelon na wysokość 588 m n.p.m. Jezus znał ten widok od najmłodszych lat: Nazaret znajduje się tylko 10 km stąd. fot. Adam Bujak z albumu Panorama góry Tabor. Góra wyrasta z doliny Ezdrelon na wysokość 588 m n.p.m. Jezus znał ten widok od najmłodszych lat: Nazaret znajduje się tylko 10 km stąd. fot. Adam Bujak z albumu "Tajemnice Ziemi Świętej", wyd. Biały Kruk Światło ze światła zrodzone
I Zbawco całej ludzkości,
Jezu, wysłuchaj łaskawie
Modlitwy naszej i pieśni.

Z twarzą jaśniejszą od słońca
I w szatach bielszych od śniegu
Jako stworzyciel się jawisz
Na górze świadkom wybranym.

(Hymn z Liturgii Godzin)

Ewangeliczna opowieść o Przemienieniu Pańskim

Oto treść „świętej akcji” opowieści ewangelicznej na górze Tabor. Góra ta, pojawiająca się w czasie pielgrzymki, to tu, to tam na horyzoncie Galilei, ozdobiona jest na szczycie bazyliką o przybliżonym kształcie trzech namiotów. Olśniony świetlistym pięknem świętości Chrystusa, ale być może i bujną, kwiecistą przyrodą, jaką tam zastajemy, Piotr nie chce wracać w doliny. Bo ...oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie (Mt.17 3-5).

Eliasz i Mojżesz

W Bazylice Przemienienia Pańskiego na górze Tabor znajduje się kamienna płyta, której nabożnie dotykają, żegnając się, pielgrzymi. Ma to być miejsce przemienienia Pana, czyli objawienia się Jego boskości. Ewangelia mówi jeszcze o obecności tu Eliasza i Mojżesza. Tak, więc drugi raz w życiu jestem w miejscu, gdzie niegdyś był Mojżesz. Pierwszy raz było to pod górą Synaj, gdzie zawędrowałem razem z Janem Pawłem II jako reporter w czasie Jego jubileuszowej pielgrzymki. Tam były bardziej skaliste i wyższe góry, a w ogrodzie klasztoru św. Katarzyny w dolinie kwitł „Krzak Ognisty” i migdałowe drzewa. Na Górze Mojżesza, na Synaju wiatr zawieszał jedwabiste obłoki na szczytach, a ludzie rozważali z Papieżem sens znaczenia imienia Boga Jahwe „Jam jest, który jest” i przywoływali w pamięci kamienne tablice z Dziesięcioma Przykazaniami, moralnym kodeksem ludzkości. To tam objawił je Mojżesz Ludowi Wybranemu.

Góry - dar Boga

Ojciec Święty, Jan Paweł II powiedział kiedyś, że góry są jednym z najpiękniejszych darów Boga dla ludzi. Na górze Tabor przypomniałem sobie nie tylko Synaj, ale i góry Libanu oglądane pod Damaszkiem na horyzoncie, także w czasie papieskiej podróży.

Nie mogę się więc powstrzymać od tego, by nie wyrecytować tam w duchu, a teraz na papierze treści Psalmu 120[121], jakżeż zgodnego w brzmieniu z przeżyciem pobytu na górze Tabor:

Wznoszę swe oczy ku górom:
Skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
Pomoc moja od Pana, który stworzył niebo i ziemię.
On nie pozwoli by potknęła się twa noga,
ani się nie zdrzemnie Ten, który ciebie strzeże.
Nie zdrzemnie się ani nie zaśnie
Ten, który czuwa nad Izraelem.
Pan Ciebie strzeże,
jest cieniem nad tobą.
Stoi po twojej prawicy.
We dnie nie porazi cię słońce
ani księżyc wśród nocy.
Pan cię uchroni od zła wszelkiego,
ochroni twoją duszę.
Pan będzie czuwał
nad twoim wyjściem i powrotem
Teraz i po wszystkie czasy

Tożsamość człowieka wierzącego

Rację miał też Karol Wojtyła, gdy odbywszy pielgrzymkę do Ziemi Świętej w 1965 roku w lirycznej medytacji pt. „Wędrówka do miejsc świętych”, szukając jej najgłębszego sensu odkrywał, że pielgrzymowanie do nich jest szukaniem własnej tożsamości. Chodzi o tę najtrudniejszą do wyrażenia i najgłębszą istotę istnienia, którą w wypadku chrześcijanina winien być Chrystus. Góra Tabor: tożsamość widzenia ze szczytu – pisał Papież prawie 40 lat temu. Po 35 latach wrócił do tego świętego kraju, jak komuś napisał w liście. Szukanie tożsamości człowieka pielgrzymującego to również Brzegi jeziora Genezaret. Tożsamość znajdowania się w Kafarnaum, Betsaidzie czy Magdali. Ileż można do tych nazw dodać z własnych doświadczeń! Zatem podążajmy dalej.

***

Powyższe fragmenty pochodzą z książki "Tajemnice Ziemi Świętej" Marka Skwarnickiego i Adama Bujaka, wyd. Biały Kruk. Śródtytuły pochodzą od redakcji; red. AD.

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

 

Świat Chrystusa. Tom 1

Świat Chrystusa. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.

 

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

 

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.