Medal dla strażnika polskiej historii. Ks. Michał Cichoń nagrodzony za „Kronikę Polaków” przez Komisję Edukacji Narodowej
W uroczystej atmosferze, w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec wręczył ks. Michałowi Cichoniowi medal Komisji Edukacji Narodowej. To wspaniałe wyróżnienie za pracę nad przetłumaczeniem „Kroniki Polaków” Macieja Miechowity, dzieła, które przez ponad 500 lat czekało na całościowy polski przekład.
Ceremonię rozpoczął ksiądz proboszcz Franciszek Siarek słowami: „Cieszymy się, że ta uroczystość odbywa się u nas w parafii właśnie w Miechowie, bo Maciej stąd wyszedł, o Miechowie myślał, o Miechowie pisał, do Miechowa wracał i teraz po 500 latach ponownie wraca. Dobrze, że ta pamięć jest podtrzymywana o tym wielkim naszym rodaku”.
Sławomir Adamiec podkreślił, że decyzja ministra Przemysława Czarnka to uznanie nie tylko dla samej pracy, ale także dla zaangażowania, pokory i codziennego wysiłku, jakie ks. Michał wkłada w swoje posłannictwo. Nie tylko jako tłumacz monumentalnego dzieła historycznego, ale również jako prefekt, wykładowca i człowiek o głębokiej kulturze duchowej.
W trakcie swojej przemowy ks. Michał Cichoń podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego ważnego momentu. Wspomniał o rodzicach, nauczycielach, a także o tych, którzy go wspierali na różnych etapach życia. Wyraził także wdzięczność dla wszystkich księży za ich wkład w przetłumaczenie „Kroniki”.
Aż trudno uwierzyć, że „Kronika Polaków” Macieja Miechowity czekała ponad 500 lat na polskie tłumaczenie. Dzieło to, znane historykom, wreszcie staje się dostępne dla szerszego grona czytelników. To nie tylko podróż przez najdawniejsze dzieje Polski, ale także lekcja historii, która zachwyca i poucza.
Wydanie XXI-wieczne zostało wzbogacone o oryginalne ilustracje z 1521 roku, które zdobiły pierwotne wydanie „Kroniki”. To nie tylko księga, to świadectwo wielowiekowego dziedzictwa Polski. Wydawnictwo Biały Kruk zachowało najwyższy poziom, oddając hołd renesansowemu edytorstwu.
Dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w historii swojego kraju, „Kronika Polaków” jest niezbędnym kompendium. To nie tylko lektura dla pasjonatów historii, ale także dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć korzenie i wartości, które kształtują współczesną Polskę. Przekazujemy do rąk czytelników dzieło, które jest nie tylko książką, ale także mostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, między Miechowem a każdym z nas.
Kronika Polaków
Aż trudno uwierzyć, że Kronika Polaków (Chronica Polonorum) Macieja z Miechowa musiała czekać ponad 500 lat aż zostanie przetłumaczona na język polski. To wielkie dzieło było oczywiście dobrze znane historykom – wielu z nich odwoływało się do jego treści – ale czytanie go wymagało dobrego opanowania łaciny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.