Małopolska Kurator Barbara Nowak walczy o polską książkę! Apel do szkół, nauczycieli i rodziców.
Małopolska Kurator Barbara Nowak. Fot.: Biały Kruk
Barbara Nowak nie ustaje w walce o patriotyczny kształt polskiej szkoły, o jej wysoki poziom i poszanowanie odwiecznych wartości przynależnych do naszego kręgu cywilizacyjnego. Dziś wystosowała do dyrektorów małopolskich szkół i placówek oświatowych, do nauczycieli i rodziców „Apel o Ratowanie Polskiej Książki”. Niewykluczone, że przesłanie małopolskiej Pani Kurator podejmą szefowie oświaty także w innych regionach. Zacytujmy w całości, co pisze pani Barbara Nowak:
„Zachęcam Wszystkich Państwa do zainteresowania akcją Ratowania Polskiej Książki, która podyktowana jest skutkami stanu epidemii i związanych z nim ograniczeń dla branży wydawniczo-księgarskiej, co ostatecznie prowadzi do jeszcze większego spadku czytelnictwa, o które zabiegamy przecież od wielu lat różnymi propozycjami, akcjami społecznymi, konkursami czytelniczymi, etc.
‘Apel o Ratowanie Polskiej Książki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego’ został przygotowany przez Wydawnictwo Biały Kruk, a podpisany przez wielu polskich intelektualistów, historyków, profesorów, artystów i autorów, między innymi: Adama Bujaka, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, prof. Aleksandra Nalaskowskiego, prof. Krzysztofa Ożoga, prof. Wojciecha Polaka, prof. Wojciecha Roszkowskiego, Halinę Łabonarską, czy prof. Andrzeja Nowaka. Apel proponuje różne instytucjonalne formy przeprowadzenia akcji. Szkoły, jako środowiska wychowawcze będące najbliżej Czytelnika mają możliwość zarówno dołączenia do Apelu, a zarazem realnego jego wsparcia.
Zbliżający się koniec roku szkolnego jest jak zawsze okazją, by w ramach nagród i podziękowań dla uczniów wzbogacić ich domowe biblioteczki o wartościowe pozycje książkowe, które będą pamiątkami na całe życie.
Zachęcam Państwa, aby wśród nagród znalazły się pozycje o nieprzemijającej wartości – książki polskich autorów, o naszej kulturze, o tradycji i wierze, o wielkich Polakach, szanowane dzieła literackie, prace popularno-naukowe, rodzime książki dla dzieci, książki ukazujące historię i dzień dzisiejszy Polski, piękno naszego kraju i naszego kulturowego dziedzictwa.”
Poprosiliśmy o komentarz prezesa Wydawnictwa Biały Kruk. „Bardzo to cenne, że Pani Kurator poszła śladem naszej petycji do władz. Wiadomo, że szkoły kupują książki na nagrody dla uczniów, ten piękny zwyczaj przetrwał na szczęście w wielu placówkach – mówi Leszek Sosnowski. – Nie zawsze jednak młodzież jest obdarowywana książkami wartościowymi, patriotycznymi, wychowawczymi, godnymi nagrody dla polskiego ucznia. I to jest problem. Dlatego apel pani Barbary Nowak jest podwójnie cenny: promuje czytelnictwo, które jest w Polsce na marnym poziomie, oraz promuje polską kulturę, ta zaś najpełniej wyraża się w polskiej książce. Nasz apel do wicepremiera prof. Piotra Glińskiego poparty przez prezydenta Andrzeja Dudą o ratowanie branży wydawniczo-księgarskiej spotkał się z dobrym przyjęciem, rząd wystąpił o wprowadzenie (miejmy nadzieję, że na stałe) stawki zerowej VAT na książki drukowane. Ale to na pewno nie wystarczy. Największym i starym problemem branży jest to, że wydawcy nie mają gdzie sprzedawać książek, bowiem i tak bardzo skromna liczba księgarń została strasznie zredukowana przez epidemię. Sprzedaż internetowa natomiast jest we wszystkich krajach ważna, w Polsce też, ale ma charakter tylko uzupełniający. Stąd wszelka pomoc w dystrybucji, także właśnie w szkołach, jest dla nas niezwykle cenna. Miejmy nadzieję, że inni kuratorzy podejmą apel pani Barbary Nowak”.
(opr. St. W.)
Klęska imperium zła. Rok 1920
Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując oczywiście do Związku Sowieckiego, który w roku 1919 wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i na szczęście w roku 1920 poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, w sposób niezwykle wciągający odsłania prof.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.