Lekcje św. Moniki dla tych, których dzieci i wnuki opuściły Kościół
Źródło: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/743559
Kiedy Twoi najbliżsi są oddaleni od wiary w Boga, warto naśladować wytrwałość i mądrość św. Moniki. Wspomnienie św. Moniki przypada 27 sierpnia. Jest ona patronką matek i cierpliwości. Jej modlitwy i oddanie doprowadziły do nawrócenia męża i teściowej, wejścia dwójki dzieci do życia zakonnego, a jej syn Augustyn stał się Doktorem Kościoła. Nieustanna modlitwa św. Moniki za syna i prośby o modlitwę innych w jego intencji, były istotne dla wiary św. Augustyna i zostały opisane w jego „Wyznaniach”.
Dla tych, którzy dołączają do „Klubu św. Moniki” i mają bliskich dalekich od wiary, istnieje kilka zasad do przestrzegania. Są to doskonałe rady dla rodziców, a także dziadków:
1. Oddaj siebie i swoje dzieci Bogu. Módl się nieustannie - przeglądając Pismo Święte, historie świętych czy bieżące historie innych rodziców. Czytaj wywiady poruszające takie kwestie jak złość, przebaczenie, nasza skomplikowana kultura i Kościół, zmartwienia, poczucie winy.
2. Pozwól sobie na opłakiwanie tego, co czujesz, że utraciłeś – swoich nadziei i marzeń związanych z dzieckiem w zakresie życia wiarą – ale nie tkwij w tym miejscu. Każdego dnia, jako rodzic możesz przekazać swój smutek w lepsze ręce i pamiętaj, że dla Boga Twoje dziecko jest na pierwszym miejscu.
3. Bądź otwarty na wewnętrzny rozwój i transformację. Pamiętaj, że jeśli jesteśmy gotowi na to, aby się zmieniać, Bóg przekształci nasze serca, kiedy przechodzimy przez trudne uczucie odrzucenia. To pomoże nam zrozumieć, że to nie my jesteśmy odrzucani, ale taka jest wola Boża.
4. Kochaj głęboko swoje dziecko. Kiedy rodzice przeżywają okres niepewności i pełen modlitw o powrót swojego dziecka do wiary, wciąż mogą okazywać mu ogromną miłość. To właśnie miłość powinna stanowić główną motywację naszych działań i wpływać na nasze postępowanie we wszystkich sytuacjach.
5. Przyjmij wieczną perspektywę. Istnieją sposoby na zmianę podejścia, które mogą pomóc rodzicom spojrzeć na sprawy z wiecznej perspektywy. Pamiętaj, że nie musimy wyznaczać terminów Bogu. Niech wykonuje tę wielką pracę duszy, jaką wykonał w św. Augustynie, podczas gdy św. Monika nadal modliła się i miała nadzieję, skupiając się na ożywianiu życia innych.
Święty Augustyn doświadczył głębokiego nawrócenia w wieku 31 lat, co ukazuje, że Bóg jest gotów czekać cierpliwie przez całe nasze życie, oczekując na naszą bliskość i wiarę. W trakcie tej oczekiwanej drogi naszym zadaniem jest praktykowanie modlitwy, by prosić o dar łaski, który będzie nam towarzyszył w potrzebie. Ważne jest również, aby nie utrudniać innym spojrzenia na Boga poprzez nasze słowa, działania, a nawet poprzez to, czego nie mówimy i nie robimy. Nasza aktywność czy bierność nie powinna stanowić przeszkody w duchowej podróży naszych dzieci. Warto zachować nieustanną radość płynącą z nadziei i wyczekiwać z ufnością na to, co przyniesie przyszłość. Dlatego też, trwając w relacji z Bogiem, mamy szansę doświadczać piękna długotrwałego oczekiwania.
Źródło: https://www.ncregister.com/; https://www.catholicnewsagency.com/, TP
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.