Kontrowersje w Watykanie: biograf Benedykta XVI odpiera twierdzenia papieża Franciszka

Nasi autorzy

Kontrowersje w Watykanie: biograf Benedykta XVI odpiera twierdzenia papieża Franciszka

Od lewej: Kard. Stanisław Dziwisz, Benedykt XVI, kard. Zenon Grocholewski i burmistrz Wadowic Ewa Filipiak w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II podczas pobytu w Wadowicach 27 maja 2006 r., fot. Adama Bujaka z książki

Od lewej: Kard. Stanisław Dziwisz, Benedykt XVI, kard. Zenon Grocholewski i burmistrz Wadowic Ewa Filipiak w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II podczas pobytu w Wadowicach 27 maja 2006 r., fot. Adama Bujaka z książki "Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI" Jolanty Sosnowskiej, str. 305.

Ostatnio pojawiły się dyskusje i komentarze na temat tego, jak papież Franciszek nazwał Benedykta XVI „papieżem przejściowym”, co wywołało wiele kontrowersji wśród osób związanych z Kościołem katolickim. Biograf papieża Benedykta XVI, Peter Seewald, stanowczo odrzucił tezy papieża Franciszka na temat ich relacji oraz oskarżenia o wywołanie chaosu w Kościele. Seewald twierdzi, że Franciszek dążył do oderwania się od ciągłości papieskiej tradycji, a to wzbudziło niezadowolenie emerytowanego papieża.

W wywiadzie dla Katholische Sonntagszeitung Seewald podkreślił, że mimo pozytywnych słów Franciszka na temat Benedykta, jego działania w praktyce nie wspierały ciągłości z poprzednikami. Wskazał również na fakt, że wiele reform przypisywanych Franciszkowi zostało zapoczątkowanych przez Benedykta XVI. Według Seewalda Benedykt XVI wprowadził otwarte synody biskupów, rozpoczął restrukturyzację systemu finansowego Watykanu i zintensyfikował dialog międzyreligijny. Przywołał również jego wkład w relacje z judaizmem oraz chrystologię, która jest uważana za „Magna Charta” dla kościelnego obrazu Jezusa.

Należy również podkreślić, że zarówno Seewald, jak i arcybiskup Georg Gänswein, sekretarz Benedykta XVI, wyrazili rozczarowanie decyzjami papieża Franciszka, które rzekomo zraniły i zaskoczyły emerytowanego papieża. Kontrowersje dotyczące relacji między dwoma papieżami były widoczne już w przeszłości, ale najnowsze wypowiedzi Seewalda rzucają nowe światło na te napięcia. Choć Franciszek nazywał Benedykta „wielkim papieżem”, działania Kościoła pod jego pontyfikatem sugerują, że nie zawsze udawało mu się utrzymać ciągłość z jego dziedzictwem.

Czytając te wypowiedzi, nie można nie zastanowić się nad przyszłością i kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki. Czy dalsze podziały i napięcia między papieżami będą prowadzić do głębszych rozłamów, czy może doprowadzą do nowej jedności i wzmacniania Kościoła? Jedno jest pewne – dyskusje na temat relacji między Benedyktem XVI a Franciszkiem są znaczące i wymagają uwagi ze strony całej społeczności katolickiej.

Jeśli interesuje Cię życie Benedykta XVI, polecamy książkę „Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI” Jolanty Sosnowskiej, gdzie autorka nie boi się własnych sądów i opinii, zwłaszcza jeśli chodzi o tytułową tajemnicę opuszczenia Łodzi Piotrowej, czyli rezygnacji z urzędu. Ale też bardzo często oddaje głos samemu bohaterowi książki. Niezwykle trafnie dobiera cytaty prezentujące aktualność i bogactwo myśli Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, które są wielkim walorem tej wszechstronnej biografii. Dodatkowym atutem jest bogata warstwa ilustracyjna; blisko 200 zdjęć – w tym wiele autorstwa mistrza Adama Bujaka – zdjęć nie tylko samego papieża, ale też jego bliskich, jego ukochanej małej Ojczyzny, jak też dokumentujących długotrwałe związki ze św. Janem Pawłem II. Wspaniała pamiątka po wielkim papieżu rodem z Bawarii. Serdecznie polecamy.

Źródło: LifeSiteNews Catholic, TP

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI

Jolanta Sosnowska

Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.