Kolejny latynoski przywódca domaga się przeprosin od Hiszpanii. Premier Wenezueli przygotował odpowiedni list
Dzieci z plemienia Yanomami zamieszkującego m.in. Wenezuelę. Istnieją przypuszczenia, że członkowie plemienia są potomkami pierwszych mieszkańców Ameryki Południowej. Fot. Wikipedia; Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ambar~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1602664 Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro wyśle list do króla Hiszpanii Filipa VI, w którym przedstawi swoje refleksje na temat „historycznego cierpienia” pozostawionego przez kolonizację ponad 500 lat temu. Prezydent Wenezueli powiedział, że list zostanie wysłany z wielkim szacunkiem, ale także ze szczególnym naciskiem, że Hiszpania musi „zmienić swoją opinię” i „prosić o przebaczenie” całą Amerykę.
„Kiedy Hiszpania tańczy i świętuje każdego 12 października [Dzień Hiszpańskości – przyp. red.] , obraża pamięć historyczną naszych dziadków i wartości naszych narodów (...) obraża Amerykę z powodu straszliwego ludobójstwa” – powiedział Maduro podczas aktu upamiętniającego 529 lat oporu rdzennej ludności. Chavistowski przywódca wyjaśnił, że list zostanie wysłany w ciągu „najbliższych kilku godzin”, co jest motywowane inicjatywą prezydenta Meksyku, Andrésa Manuela Lópeza Obradora , który niedawno zrobił to samo.
Wcześniej, za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, Maduro przypomniał, że w Wenezueli „nie obchodzimy ‘Dnia Odkrycia’ ani ‘Dnia Kolumba’. Upamiętniamy ‘Dzień Oporu Ludności Rdzennej narodów Ameryki przeciwko inwazjom, kolonializmowi i imperializmowi’”. W przesłaniu prezydent Wenezueli podkreślił, że „minęło 529 lat od krzyku buntu naszych rdzennych ludów, które stawiały opór i walczyły w obronie tych ziem przed hiszpańską inwazją. Dziś rewolucja boliwariańska potwierdza ich zmagania”.
Maduro powiedział, że w Hiszpanii „znów rozpoczęła się debata, ponownie pojawił się faszystowski nurt broniący ludobójstwa, które miało miejsce w naszej Ameryce”. Podobnie wezwał przywódców rdzennej ludności do zaktywizowania wszystkich ruchów krajowych i międzynarodowych w celu „potępienia kampanii neofaszystowskiej”.
Podczas wydarzenia Maduro podkreślił również, że zanim chavizm doszedł do władzy, w Wenezueli 12 października „honorowano konkwistadorów zapominając, że na tych ziemiach istniał pierwotny lud, który żył w pokoju przed nadejściem kolonializmu”. Prezydent, podobnie jak jego poprzednik Hugo Chavez, uważa, że obchody Dnia Hiszpańskości „są absurdalne” i odzwierciedlają „dyskryminację” rdzennej ludności.
Źródło: ABC.es/ Ymarú Rojas, AM
Polityka składa się z wielu aspektów, a prowadzenie właściwej polityki jest wyjątkowo trudne. Jak radzono sobie z tym zadaniem na przestrzeni wieków pisze w swojej książce prof. Andrzej Nowak:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.