Kolejna profanacja katolickiej katedry! Kanada zmaga się z falą antykatolickich ataków

Nasi autorzy

Kolejna profanacja katolickiej katedry! Kanada zmaga się z falą antykatolickich ataków

Katedra św. Katarzyny Aleksandryjskiej w St. Catharines w prowincji Ontario (Kanada)  Fot. Wikimedia Katedra św. Katarzyny Aleksandryjskiej w St. Catharines w prowincji Ontario (Kanada) Fot. Wikimedia

Skradzione we wtorek zabytkowe tabernakulum z katolickiej katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej w St. Catharines w prowincji Ontario (Kanada) odnaleziono porzucone w kanale. Niestety, nie wiadomo, co się stało z konsekrowanymi hostiami. Na nagraniu z kamer monitoringu z nocy 8 września widoczne są dwie osoby (mężczyzna i kobieta), które dokonały włamania do świątyni.

Grupa parafian podjęła na własną rękę poszukiwania zaginionego tabernakulum. Odnaleźli je w Centennial Park, częściowo zanurzone w przepływającym przez park kanale. Cyborium było uszkodzone, nie było także poświęconego kielicha z konsekrowanymi hostiami. „W pobliżu odnalezionego tabernakulum nie było Najświętszego Sakramentu; mamy nadzieję, że hostie w naturalny sposób rozpuściły się w wodzie”, powiedziała w wywiadzie dla Life Site News Margaret Jong z jednej z rad parafialnych z diecezji St. Catharines.

We wtorek, bezpośrednio po bulwersującym wydarzeniu, biskup Gerald Bergie apelował podczas wywiadu radiowego do złodziei, aby nie sprofanowali hostii, ale zwrócili je w nienaruszonym stanie.

Proboszcz katedry ks. Donald Lizzotti w wywiadzie dla Life Site News powiedział, iż był głęboko zszokowany kradzieżą tabernakulum. Wyraził też głęboką ulgę, iż tabernakulum zostało odnalezione, mimo iż było bardzo mocno uszkodzone. „Drzwiczki zostały wyrwane, zniknęło też wszystko, co było umieszczone wewnątrz tabernakulum”, powiedział ks. Lizzotti. Odnalazło się jednak jedno skrzydło drzwiczek, które podczas Mszy św. złożył na jego ręce jeden z parafian. Otrzymał je od mężczyzny, który, jak powiedział, odnalazł je porzucone w Centennial Park.

Włamanie i kradzież musiały być bardzo precyzyjnie zaplanowane. „Tabernakulum było przyśrubowane do drewnianych elementów ołtarza. Co więcej, miało metalową obudowę, która wyglądała jak kolejne tabernakulum; złodzieje usunęli ją, zanim wyrwali tabernakulum z ołtarza. To było bardzo ciężkie; musiały dokonać tego dwie osoby”, powiedział ks. Lizzotti.

Kapłan powiedział także, iż policja nie odnalazła odcisków palców ani na odnalezionym tabernakulum, ani na elementach ołtarza. Wygląda na to, że złodzieje dokładnie pozacierali dowody zbrodni.

„Niestety, najprawdopodobniej doszło do przerażającego aktu profanacji Najświętszego Sakramentu”, mówi dr Christian Elia, dyrektor wykonawczy Katolickiej Ligi Praw Obywatelskich. „To straszne, że nasze kościoły i miejsca kultu padają ofiarą gwałtownych antykatolickich ataków”. Jak potwierdza ks. Lizzotti, obudowa tabernakulum nie była wykonana ze złota, trudno zatem przypuszczać, aby opisywany akt wandalizmu miał wyłącznie cel rabunkowy. Niestety, nie jest to odosobniony przypadek ani w Kanadzie, ani w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło:Lianne Laurence, Life Site News, MM

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Unikatowe wydanie ze wzruszającym listem Jana Pawła II o tym albumie napisanym trzy dni przed śmiercią! Watykan, Wielkanoc 2005 Drogi Panie Adamie, Bardzo dziękuję za życzenia i dedykację na ofiarowanym mi albumie "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". Wdzięczny jestem za towarzyszenie mi modlitwą i cierpieniem w tym czasie zmagań z chorobą. Odwzajemniam życzenia świąteczne.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.