Kim jest Jezus dla polityków? Kandydaci na prezydenta Francji odpowiedzieli na nietypowe pytanie

Nasi autorzy

Kim jest Jezus dla polityków? Kandydaci na prezydenta Francji odpowiedzieli na nietypowe pytanie

To właśnie Francję św. Jan Paweł II nazwał „najstarszą córą Kościoła”. Co teraz dzieje się z wiarą w kraju nad Sekwaną? Na zdjęciu jeden z najważniejszych francuskich kościołów - katedra w Reims. Fot. autorstwa Ludovic Péron - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2761459 To właśnie Francję św. Jan Paweł II nazwał „najstarszą córą Kościoła”. Co teraz dzieje się z wiarą w kraju nad Sekwaną? Na zdjęciu jeden z najważniejszych francuskich kościołów - katedra w Reims. Fot. autorstwa Ludovic Péron - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2761459 Interesującą inicjatywę podjęła redakcja francuskiego pisma „La Reuve Mission”. W związku ze zbliżającymi się wyborami kandydatom na prezydenta Republiki Francuskiej zadano pytanie: „Kim dla pana/pani jest Jezus Chrystus?” Dziewięciu kandydatów zdecydowało się publicznie odpowiedzieć na to pytanie, które wywołało emocjonalne reakcje czołowych francuskich polityków, nawet jeśli nie są katolikami, a ich poglądy nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem. Nikt z zapytanych nich nie pozostał obojętny zarówno wobec postaci Jezusa z Nazaretu, jak i wobec chrześcijaństwa, choć należy podkreślić, że poglądy niektórych z nich budzą słuszny niepokój, jeśli nie przerażenie. Niestety, żaden z kandydatów nie odpowiedział na to pytanie tak, jak św. Piotr w Ewangelii. 

„Dla mnie prawdziwy radykalizm w polityce jest czynnikiem, który wpływa na odwagę w jednoczeniu się”, mówi Yannick Jadot, kandydat związany z ugrupowaniami ekologicznymi. „W radykalizmie jest zatem coś, co przypomina mi Chrystusa, prawdziwy radykalizm jest jak najbardziej chrześcijański”, podkreśla polityk; nietrudno zauważyć, że takie podejście kryje w sobie potencjalne niebezpieczeństwo... Marine le Pen dostrzega z kolei, jak sama mówi, „głęboki sens przebaczenia” w nauce Jezusa Chrystusa, jednak do chrześcijan odnosi się krytycznie: „Wielu chrześcijan uważa, że Jezus jest tylko surowym sędzią, który ocenia nasze postępowanie. Chrześcijanie, którzy często ulegają pokusom oceniania i wykluczania, zdecydowanie powinni przemyśleć kwestię przebaczenia. Jezus wziął na siebie ryzyko związane z przebaczeniem”.

„Katolicyzm ukształtował Francję”, podkreśla Éric Zemmour. „O Jezusie po raz pierwszy usłyszałem dzięki mojemu ojcu, który powiedział mi, że Chrystus był wspaniałym nauczycielem (rabbin) o ogromnym wpływie na ludzi. To wraz z Jego przyjściem zrozumiano podział pomiędzy tym, co doczesne, a tym, co wieczne. Pamiętam też, że w moim domu ciągle namiętnie kłóciliśmy się o to, czy Jezus był Synem Bożym czy Bogiem”, mówi założyciel partii Reconquéte.

„Ewangelia mówi o niesamowitej miłości, to często mnie inspiruje” mówi z kolei Valérie Pécresse, kandydatka z ramienia partii Republikanów, deklarująca się jako katoliczka. Skrajnie lewicowy kandydat Jean-Luc Mélenchon mówił z kolei o Jezusie jako o „postaci wywrotowej”. Natomiast urzędujący prezydent Emmanuel Macron, choć bezpośrednio nie odmówił odpowiedzi, ograniczył się jedynie do mówienia o bliżej nie sprecyzowanej „transcendencji”. Jakie szanse ma Najstarsza Córa Kościoła na powrót do chrześcijańskich korzeni?

Źródło: Famille Chrétienne/Antoine Pasquier, MM

Więcej o poglądach Érica Zemmoura, prawicowego kandydata na prezydenta Francji, dowiedzieć się można z jego książki, która jest już dostępna po polsku:

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour

„Francuskie samobójstwo” we Francji biło rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety-feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.