Kiedy Niemcy rozliczą się za II wojnę światową? Na liście honorowych obywateli Poczdamu wciąż figuruje… Joseph Goebbels!

Nasi autorzy

Kiedy Niemcy rozliczą się za II wojnę światową? Na liście honorowych obywateli Poczdamu wciąż figuruje… Joseph Goebbels!

Ile jeszcze pozostałości po II wojnie światowej i zbrodniczym nazizmie ukrywają Niemcy? Na zdjęciu Wehrmacht przekracza granicę Polski – łamanie szlabanu granicznego (niemieckie propagandowe zdjęcie pozowane, wykonane 14 września 1939). Ile jeszcze pozostałości po II wojnie światowej i zbrodniczym nazizmie ukrywają Niemcy? Na zdjęciu Wehrmacht przekracza granicę Polski – łamanie szlabanu granicznego (niemieckie propagandowe zdjęcie pozowane, wykonane 14 września 1939). W Poczdamie dokonano nieprzyjemnego odkrycia podczas badania listy honorowych obywateli miasta: minister propagandy Hitlera Joseph Goebbels został w 1938 roku honorowym obywatelem dzisiejszej dzielnicy Babelsberg i do dnia dzisiejszego nie pozbawiono go tej godności.

Potwierdziła to 5 października administracja stolicy Brandenburgii na zapytanie agencji prasowej DPA. Najpierw poinformowała o tym lokalna gazeta „Märkische Allgemeine”. Nominacja miała miejsce 1 kwietnia 1938 roku, rok później Babelsberg został włączony do Poczdamu.

Honorowe obywatelstwo wygasa wraz ze śmiercią nominowanej osoby, w przypadku Goebbelsa 1 maja 1945 roku. Na liście honorowych obywateli, którą miasto opublikowało na potsdam.de, widać jednak przypadki wycofania tego tytułu, m.in. odnośnie do Adolfa Hitlera i Ministra Spraw Wewnętrznych Rzeszy Wilhelma Fricka. Nazwisko Goebbelsa nie pojawia się w tym miejscu.

W sprawie mianowania Goebbelsa strona poświęcona honorowym obywatelom Poczdamu stwierdza, że honorowe obywatelstwo przyznane mu przez miasto Babelsberg „nie zostało cofnięte pośmiertnie, prawdopodobnie z powodu braku wiedzy o tym wyróżnieniu”.

Odkrycia dokonali pracownicy prowadzący badania odnośnie do listy honorowych obywateli opublikowanej na potsdam.de. Rzeczniczka miasta Christine Homann nie potrafiła powiedzieć, kiedy dokładnie to było. Badania przeprowadzono późnym latem. Wiadomość ta przypuszczalnie doprowadzi do cofnięcia przyznanego tytułu. Rada miejska miała omówić tę kwestię „niezwłocznie”. Pozostaje jednak kwestią otwartą, czy na najbliższym posiedzeniu się tym zajmie.

Źródło: Der Spiegel, AM

Rachunek za krzywdy, jakich dopuścili się Niemcy wobec nas, Polaków, wystawiają naszym sąsiadom zza Odry prof. Wojciech Polak i prof. Sylwia Galij-Skarbińska w swojej książce:

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.