Katolickie przedszkole w Hesji: Dzień Matki i Dzień Ojca źródłem „wykluczenia”

Nasi autorzy

Katolickie przedszkole w Hesji: Dzień Matki i Dzień Ojca źródłem „wykluczenia”

Przedszkole St. Hubertus w miejscowości Amöneburg-Mardorf w kraju związkowym Hesja w związku ze zbliżającymi się Dniem Matki (w Niemczech obchodzonym w drugą niedzielę maja, w 2023 r. 14 maja) i Dniem Ojca (39 dni po Niedzieli Wielkanocnej, w 2023 r. 18 maja) poinformowało rodziców swoich podopiecznych, że w tym roku dzieci wraz z opiekunami nie będą przygotowywać samodzielnie wykonywanych podarunków z tej okazji. Jako powód podało w skierowanym do nich liście, iż „w dzisiejszych czasach, w których różnorodność przybiera coraz większą wartość, chcielibyśmy stanowić przykład i nie wykluczać nikogo. Często w Dniu Matki i Dniu Ojca przygotowuje się stereotypowe prezenty, jak np. kwiaty dla matki albo narzędzia dla ojca. To jest przypuszczalnie fajny gest dla wielu ojców i matek, ale wyklucza część społeczeństwa (…). Oprócz tego układ „matka, ojciec, dziecko/dzieci” nie jest już normą w dzisiejszych rodzinach. Prezent z okazji Dnia Ojca, gdy w rodzinie nie ma ojca, jest nie tylko bezwartościowy, ale także może poddać w wątpliwość tożsamość dziecka. Aby oddać sprawiedliwość wszystkim ludziom, musielibyśmy przygotować z każdym pojedynczym dzieckiem indywidualny prezent. Tym postanowieniem nie chcemy odbierać wartości Dniowi Matki albo Ojca, oni wszyscy dokonują czegoś wielkiego!”.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony zarówno rodziców dzieci, jak i lokalnych polityków. Rzecznik prasowy diecezji Fulda, Matthias Reger, pod którą podlega przedszkole, określił pismo jako „prowadzące do nieporozumienia”, zapewniając, że „Przedszkole będzie nadal mieć katolicki profil i starać się o chrześcijański obraz rodziny. Jednocześnie nie będzie się wykluczać innych rzeczywistości i modeli życia. Przedszkole skontaktuje się jeszcze raz z rodzicami, żeby wyjaśnić nieporozumienie”.

Źródło: kath.net/Bild, AM

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.


 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.