Katolicka młodzież obroniła pomnik świętego przed dewastacją.

Nasi autorzy

Katolicka młodzież obroniła pomnik świętego przed dewastacją.

 Junipero Serra, pomnik   Fot. Wikimedia Junipero Serra, pomnik Fot. Wikimedia

Grupa odważnej katolickiej młodzieży, której towarzyszył ksiądz, nie dopuściła 20 czerwca do zniszczenia posągu przedstawiającego św. Junipero Serrę, powstrzymując demonstrantów. Wydarzenie to miało miejsce w kalifornijskim mieście Ventura, którego założycielem był właśnie ten hiszpański zakonnik i misjonarz, kanonizowany w 2015 roku przez papieża Franciszka; oprócz misji San Buenaventura, jak nazywała się pierwotna osada, św. Junipero przyczynił się do powstania ośmiu innych miast.

Demonstranci zorganizowali się za pomocą mediów społecznościowych pod hasłem „Tear down Junipero Serra” (Obalić Junipero Serrę), stwierdzając „Nie będziemy dłużej celebrować zniewolenia, gwałtu i ludobójstwa na pierwotnych mieszkańcach Ventury”. Część z nich, jak np. przedstawicielka starszyzny plemiennej ludu Chumash, Julie Tumamait-Stenslie, apelowała o pokojowy i zorganizowany demontaż pomnika, podczas gdy inni domagali się rozebrania go na miejscu. Niektórzy nawet dysponowali przypuszczalnie narzędziami potrzebnymi do przeprowadzenia tego zamiaru. Młodzi katolicy, zgromadzeni wokół postumentu, nie dopuszczali jednak nikogo w jego pobliże; część z nich się modliła. Zgromadzenie było obserwowane przez policję; obie strony konfliktu stopniowo się rozeszły.

Wprawdzie o losie pomnika ostatecznie zadecydują władze miasta, przywódcy Kościoła oraz starszyzna lokalnych plemion, jednak można to uznać za symboliczne zwycięstwo. Warto przypomnieć, że posągi św. Junipero Serry w Los Angeles, San Francisco i na jego rodzinnej Majorce padły ofiarą „antyrasistowskich” rozruchów.

Źródło: Life Site News, AM

   Totus Tuus

Totus Tuus

Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.