Katedra w Nantes: renowacja spalonej świątyni potrwa co najmniej kilka lat

Nasi autorzy

Katedra w Nantes: renowacja spalonej świątyni potrwa co najmniej kilka lat

Katedra w Nantes, fot. Jibi44 (założono w oparciu o szablon praw autorskich). – Źródło: praca własna (założono w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=468660 Katedra w Nantes, fot. Jibi44 (założono w oparciu o szablon praw autorskich). – Źródło: praca własna (założono w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=468660 „Jest jeszcze za wcześnie, aby ustalić harmonogram i określić zakres prac nad odbudową katedry w Nantes. Obecnie nadszedł czas na odkażenie świątyni”.  pisze Florence Pagneux z „La Croix”. Od pożaru jednej z najpiękniejszych francuskich katedr minęły dwa miesiące.

„Tego lata nie mieliśmy ani katedry, ani biskupa”, mówi ksiądz François Renaud, administrator diecezji. „Dziś nadal nie możemy odprawiać Eucharystii w katedrze, ale mamy biskupa i to daje nam lepszą nadzieję na przyszłość”, dodaje kapłan, apelując do wiernych o optymizm mimo trudnej sytuacji. Ingres biskupa Laurenta Percerou do katedry w Nantes (uroczystość ze względu na stan świątyni po pożarze odbyła się przy ołtarzu polowym przed katedrą) miał miejsce 20 września.  Rekonstrukcja świątyni potrwa nie krócej niż kilka lat.

„Na chwilę obecną absolutnym priorytetem jest odkażenie zarówno wnętrza katedry, jak i części terenu przed nią, ponieważ w pożarze stopiły się ołowiane elementy organów, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia osób, które znalazłyby się w świątyni”, mówi ksiądz Renaud. Regionalna Rada ds. kultury regionu Pays de la Loire przedstawiła zatem kwestię odkażenia terenu jako warunek konieczny dla rozpoczęcia prac renowacyjnych.

Źródło: La Croix, MM

Piękno i duchową wartość polskich świątyń możemy poznać podążając szlakiem św. Jana Pawła II: 

Polska św. Jana Pawła II

Polska św. Jana Pawła II

Jan Paweł II, Adam Bujak

Polskę pokazywać można na różne sposoby. Tym razem wędrujemy szlakiem św. Jana Pawła II, którego znamy także jako wielkiego miłośnika piękna. Szczególnie zauroczony był Ojciec Święty rodzimym krajobrazem, przyrodą, architekturą i sztuką.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.