Japoński minister obrony wzywa do powstrzymywania Chin
Wydarzenia w Chinach odbijają się echem w wielu innych krajach całego świata. Fot. Pexels Japonia naciska na kraje Europy, aby te głośno przeciwstawiały się chińskiej agresji, i ostrzega, że społeczność międzynarodowa musi wzmocnić wysiłki przeciw ekspansji terytorialnej i militarnej Pekinu w obliczu rosnącego ryzyka gorącego konfliktu.
W wywiadzie dla dziennika „The Guardian” japoński minister obrony, Nobuo Kishi, powiedział, że Chiny zwiększyły swoją potęgę polityczną, ekonomiczną i militarną i używają jej, „aby jednostronnie zmienić status quo na morzach Wschodnio- i Południowochińskim”, które są kluczowe dla globalnego transportu towarów.
Tokio ma „silne obawy co do bezpieczeństwa nie tylko naszego kraju i regionu, ale całej społeczności międzynarodowej” – dodał Kishi. Powiedział też, że „Chiny wzmacniają swoją siłę militarną zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym i szybko ulepszają swoje zdolności operacyjne”.
Ze względu na zwiększoną aktywność militarną Pekinu w całym regionie eksperci i dowódcy wojskowi ostrzegają, że małe konfrontacje i incydenty na morzu mogą szybko eskalować i przerodzić się w konflikt na pełną skalę.
W tej perspektywie należy odczytywać zawiązane niedawno trójstronne partnerstwo, w ramach którego Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wyposażają Australię w technologię niezbędną do budowy okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Nowy sojusz ma łatwo odczytywalne ostrze antychińskie.
Źródło: The Guardian / Helen Davidson, JO
Sposoby prowadzenia polityki narodowej zmieniały się na przestrzeni dziejów. Pisze o tym w swojej bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.