Jak pomóc dzieciom wojny przepracować traumę? Ukraińska nauczycielka wpadła na ciekawy pomysł

Nasi autorzy

Jak pomóc dzieciom wojny przepracować traumę? Ukraińska nauczycielka wpadła na ciekawy pomysł

Fot. Facebook Fot. Facebook

Mieszkająca od lat w Wielkiej Brytanii ukraińska nauczycielka muzyki Nadia Sadowiak postanowiła zaangażować się w pomoc psychologiczną dla ukraińskich dzieci doświadczających różnego rodzaju traum związanych z toczącą się od ponad roku wojną na Ukrainie. Najnowszym pomysłem Nadii jest bogato ilustrowana książeczka z wierszykami o dzielnej gąsce, która w czasie działań wojennych pełni różne funkcje – zarówno np. lekarki, jak i walczącej na froncie ochotniczki. „Przez cały ten czas [odkąd wybuchła wojna] myślałam, jak pomóc dzieciom przetrwać ten straszny czas. Szukałam nowych sposobów na to, żeby do nich dotrzeć i pomóc im się odnaleźć w sytuacji, w jakiej się znalazły, a której nie są w stanie zrozumieć. Rzecz jasna, nie da się znaleźć pozytywnych stron tej potwornej sytuacji, w jakiej znajduje się Ukraina, jednak jak się przekonałam, ta książeczka bardzo pomaga dzieciom w zrozumieniu co się dzieje”. Jak podaje BBC, Nadia pochodzi z Iwano-Frankiwska, jednak od 25 lat mieszka w Newbury, gdzie działa jako nauczycielka muzyki; kiedy na tereny Wielkiej Brytanii zaczęły trafiać ukraińskie matki z dziećmi, Nadia postanowiła udzielać dzieciom wojny pomocy psychologicznej; wydana właśnie książeczka okazała się bardzo użyteczna w tej kwestii.

 

Źródło: BBC; Jo Couzens, MM

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.