Irlandia Północna: konflikt o Brexit grozi rozpadem koalicji
Przy dzisiejszym poziomie importu i eksportu ciągłość dostaw towarów jest kwestią bardzo istotną. fot. Pexels Demokratyczna Partia Unionistyczna zasiadająca w północnoirlandzkim parlamencie w Stormont chce wyjść z wymuszonej koalicji z proniepodległościową partią Sinn Fein, jeśli utrzymany zostanie protokół irlandzki będący częścią umowy brexitowej. Może to w ciągu kilku tygodni doprowadzić do rozpadu rządu i nowych wyborów, a w skrajnym przypadku do przejęcia bezpośredniego administrowania prowincją przez Londyn.
Kilka dni po tym, kiedy David Frost, brytyjski minister ds. Brexitu, poinformował, że Zjednoczone Królestwo nie pozbędzie się kontrowersyjnych ustaleń dotyczących kontroli towarów wwożonych do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii, lider unionistów, Jeffrey Donaldson, zagroził, że jego partia nie może współrządzić przy dalszym istnieniu nierozwiązanych kwestii.
Pomimo zawieszenia przez brytyjski rząd części protokołu irlandzkiego na czas nieokreślony celem dokończenia negocjacji, Donaldson stwierdził: „całkowicie sprzeciwiamy się protokołowi w obecnej formie. Nie zaakceptujemy go ani nie będziemy nad nim pracować. W mojej opinii, czas jaki pozostał do rozwiązania tych zagadnień może być mierzony w tygodniach, a nie miesiącach czy latach”.
Donaldson tak argumentował swoje stanowisko: „to nie jest po prostu kwestia ograniczenia kontroli granicznych albo ich wyeliminowania. To musi oznaczać, że z wyjątkiem ściśle wyznaczonych okoliczności, prawo Unii Europejskiej nie będzie stosowane w Irlandii Północnej”.
Kontrole towarów przywożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej są wynikiem porozumienia, w którym udało się uniknąć twardej granicy między tą częścią Zjednoczonego Królestwa a pozostającą w UE Republiką Irlandii. Niechęć do takiego rozgraniczania dwóch części wyspy jest spowodowana strachem przed powrotem krwawego konfliktu w Ulsterze.
Źródło: The Guardian/Lisa O’Carroll, JO
Prowadzenie mądrej polityki to sztuka, którą posiedli nieliczni. Warto w tej kwestii korzystać z dorobku dziejów, który przedstawia w swojej bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.