Ile podatku zapłaci farmaceutyczny gigant? Według Holendrów Moderna wykorzystuje luki w europejskim prawie

Nasi autorzy

Ile podatku zapłaci farmaceutyczny gigant? Według Holendrów Moderna wykorzystuje luki w europejskim prawie

Pandemia COVID i masowe szczepienia prowadzone przez kraje całego świata mają także aspekt gospodarczy. Fot. Pexels Pandemia COVID i masowe szczepienia prowadzone przez kraje całego świata mają także aspekt gospodarczy. Fot. Pexels Według prowadzonego przez holenderską fundację SOMO dochodzenia, amerykańska firma farmaceutyczna Moderna przekazała zyski ze sprzedaży szczepionki na koronawirusa w Europie firmie-przykrywce w Szwajcarii, aby uniknąć płacenia podatku.

SOMO, która bada działalność międzynarodowych korporacji, informuje, że w czerwcu ubiegłego roku firma utworzyła nowy podmiot, Moderna Switzerland GMBH. Nowa spółka ma siedzibę w Bazylei, ale nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, a dla celów podatkowych istnieje jedynie jako firma-przykrywka. Jej jedynym celem jest otrzymywanie płatności dokonywanych przez Unię Europejską za dostarczenie szczepionki. Szczepionka Moderny jest najdroższą ze szczepionek dwudawkowych stosowanych obecnie w UE, o 50 proc. droższą niż Pfizer i ponad dziesięciokrotnie droższą niż Astra Zeneca. Tylko Johnson & Johnson jest droższy, ale ta szczepionka wymaga tylko jednej dawki.

Według SOMO zamówienia z UE przyniosły do ​​tej pory 10,3 mld euro, co pozwoliło firmie wydać prognozę przychodów na ten rok w wysokości 19 mld euro. To przekłada się, jak twierdzi SOMO, na zysk w wysokości 4,4 mld euro, ale kraje UE nie zobaczą tych pieniędzy. Szwajcarski podatek od osób prawnych wynosi maksymalnie 13 proc., ale firmie udaje się łatwo obniżyć go do 7,8 proc. A po dokonaniu tego jej zobowiązania podatkowe są spełnione.

Amerykańskie organy podatkowe mają już doświadczenie z tego typu działalnością karuzeli podatkowej ze strony Moderny – informuje flamandzki dziennik De Tijd. Firma ma siedzibę w stanie Massachusetts, ale jej patenty są zarejestrowane w Delaware (stan, z którego wywodzi się prezydent USA Joe Biden), gdzie opłaty licencyjne – w tym dochody ze szczepionek – nie są w ogóle opodatkowane.

Moderna odmawia komentarza, ale według eksperta prawa podatkowego Michela Mausa, który wypowiedział się dla De Tijd, winę za to ponosi tylko Komisja Europejska. „Jeśli w grę wchodzą pieniądze rządowe, organ subsydiujący powinien był narzucić lepsze warunki” – powiedział. Na przykład w Belgii firmy, które działają za pośrednictwem rajów podatkowych, mogą nie otrzymywać dotacji rządowych. „To może być tak proste. Nie jest łatwo ujawnić strukturę podatków, ale podejście europejskie jest co najmniej nieidealne”.

Źródło: The Brussels Times/Alan Hope, AM

Kwestie gospodarcze to tematyka podejmowana również przez miesięcznik WPiS. Antologia najciekawszej publicystyki patriotycznej ostatnich lat zebrana została w pięknie wydanej, ilustrowanej publikacji Białego Kruka:

Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej

Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej

 

Bogactwo publicystyki miesięcznika kulturalnego „WPiS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka” jest olbrzymie. Prezentowana tu antologia zawiera wybrane eseje, artykuły i rozmowy 30 autorów z okresu 2016 – 2019. To tylko mały, ale reprezentatywny wycinek dorobku miesięcznika, który w tym roku świętuje 10-lecie istnienia. Łamy czasopisma zapełniali od początku tacy wielcy twórcy, jak Adam Bujak, ks. prof.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.