Grzyby w Bawarii wciąż zanieczyszczone radioaktywnym pierwiastkiem z Czarnobylu.

Nasi autorzy

Grzyby w Bawarii wciąż zanieczyszczone radioaktywnym pierwiastkiem z Czarnobylu.

Po olbrzymiej awarii w elektrowni jądrowej w 1986 roku na Ukrainie jej skutki są częściowo wciąż wymierne. Dotykają one między innymi kilku gatunków grzybów – na terenie Niemiec.

Po więcej niż trzydziestu latach od katastrofy reaktora w Czarnobylu niektóre gatunki dziko rosnących grzybów w Bawarii są wciąż silnie zanieczyszczone radioaktywnym cezem, jak poinformował niemiecki Urząd Federalny ds. Ochrony przed Promieniowaniem. Mowa tu przykładowo o wodnichach i podgrzybkach brunatnych.

Przy zakupie takich grzybów nie należy jednak mieć wątpliwości, ponieważ dziko rosnące grzyby dostępne w handlu nie mogą przekroczyć wartości granicznej 600 bekereli na kilogram świeżej masy. Przestrzeganie tej granicy jest kontrolowane metodą próbek losowych.

Po olbrzymiej awarii w elektrowni jądrowej na Ukrainie w 1986 roku wspomniane tereny w Bawarii zostały dziesięciokrotnie mocniej zanieczyszczone niż przykładowo północne Niemcy. Cez -137 z powodu swojego okresu połowicznego rozpadu wynoszącego około 30 lat do tej pory rozpadł się jedynie około w połowie.

Najwyższe zawartości radioaktywnego cezu wykryto w nadzwyczaj silnie zanieczyszczonych mniejszych obszarach leśnych w obrębie Lasu Bawarskiego, w Donaumoos na południowy zachód od Ingolstadt, w powiecie Berchtesgadener Land oraz w regionie Mittenwald. Nad tymi terenami w początku maja 1986 roku po katastrofie reaktora w Czarnobylu przeszły burze. Radioaktywny cez mógł utrzymać się tam dłużej w glebach leśnych niż przykładowo na polach uprawnych.

Źródło: ZDF

Polska św. Jana Pawła II

Polska św. Jana Pawła II

Jan Paweł II, Adam Bujak

Polskę pokazywać można na różne sposoby. Tym razem wędrujemy szlakiem św. Jana Pawła II, którego znamy także jako wielkiego miłośnika piękna. Szczególnie zauroczony był Ojciec Święty rodzimym krajobrazem, przyrodą, architekturą i sztuką.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.