Gepardy bez amunicji? Szwajcaria odmawia sprzedaży pocisków na Ukrainę
Szwajcaria, mimo że należy do najbogatszych państw Europy, nie zamierza się angażować w jakąkolwiek pomoc militarną dla napadniętej przez Rosję Ukrainy – chce pozostać państwem neutralnym. Należy nadmienić, iż obywatele tego pacyfistycznie nastawionego państwa należą do najlepiej uzbrojonych w Europie – na każde 100 osób przypada 46 sztuk broni palnej. Co więcej, Szwajcarska Rada Związkowa zabroniła Niemcom przesyłania na Ukrainę amunicji wyprodukowanej na terenie Konfederacji Szwajcarskiej. W wydanym przez Radę Związkową zakazie chodzi o pociski do niemieckich samobieżnych dział przeciwlotniczych – Gepardów (zamontowanych na podwoziach czołgów Leopard 1), produkowanych przez szwajcarską firmę Oerlikon Contraves współpracującą w kooperacji z niemieckimi firmami KraussMaffei i Siemens AG. Dla Ukrainy Gepardy mogłyby stanowić wyjątkowo cenną broń przeciwlotniczą, zdolną do skutecznego zwalczania rosyjskich pocisków rakietowych i kupowanych przez Rosję irańskich dronów-kamikadze; jak do tej pory Niemcy przekazały Ukrainie 30 Gepardów, jednak bez amunicji są one siłą rzeczy bezużyteczne. Szwajcarzy dwukrotnie odmówili sprzedaży pocisków, mimo iż strona niemiecka (podobno) stała na stanowisku, iż amunicja posłuży do obrony, nie zaś do ataku. Szwajcaria kategorycznie odmawia jakiegokolwiek wsparcia o charakterze militarnym dla napadniętej Ukrainy, tłumacząc, że „jeśli nasza amunicja zostanie użyta w kraju, w którym toczy się wojna, stracimy neutralność”. Jednak, jak podaje francuski portal „France Info”, Szwajcaria, mimo że w żaden sposób nie chce angażować się w wojnę na Ukrainie i początkowo twardo odmawiała poparcia dla nałożenia sankcji na Rosję, obecnie przyznaje, że Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej. W tym celu Konfederacja Szwajcarska przekazała 100 mln. dolarów, które mają posłużyć do pokrycia kosztów naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej Ukrainy, a także do opłacenia zaopatrzenia Ukraińców w wodę pitną. Jednak bez szwajcarskiej amunicji przeciwlotniczej, mogącej się przyczynić do zapobiegania kolejnym tragediom, udzielanie pomocy humanitarnej będzie mocno utrudnione.
Źródło: France Info/Nathanaël Charbonnier, MM
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.