Jak geny wpływają na masę ciała i apetyt? Są wyniki nowego badania na bliźniętach

Nasi autorzy

Jak geny wpływają na masę ciała i apetyt? Są wyniki nowego badania na bliźniętach

Nawyki żywieniowe różnią się u poszczególnych osób i mają decydujący wpływ na masę ciała. Zespół badawczy z Wydziału Epidemiologii w Centrum Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu pod kierownictwem dr Leonie-Helen Bogl zbadał, do jakiego stopnia są one wyuczone i w jakim stopniu mają na nie wpływ predyspozycje genetyczne. We współpracy z Uniwersytetem w Helsinkach badacze przeanalizowali dane z trwającego fińskiego badania obejmującego 4036 bliźniaków w wieku od 31 do 37 lat pod względem predyspozycji genetycznych, zachowań żywieniowych, wskaźnika masy ciała i obwodu talii. Analiza została opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.

Epidemiolodzy połączyli metody klasycznego badania bliźniąt, obejmujące badania empiryczne w celu oddzielenia czynników genetycznych od środowiskowych, z obliczaniem wielogenowych czynników ryzyka w oparciu o najnowsze badania asocjacyjne całego genomu. Technika ta polega na skanowaniu całego genomu tysięcy ludzi w celu zidentyfikowania zmian genetycznych, które są związane z określoną chorobą. Wiadomo już, że około miliona wariantów genetycznych jest związanych z otyłością, a zespół badawczy połączył je w genetyczną „ocenę ryzyka”.

W badaniu analizowano cztery różne wzorce zachowań żywieniowych: „podjadanie”, „nieregularne i niezdrowe jedzenie”, „restrykcyjne jedzenie” i „jedzenie z przyczyn emocjonalnych”, z których wszystkie były w pewnym stopniu dziedziczne. Świadczyło o tym znacznie większe podobieństwo zachowań żywieniowych u bliźniaków jednojajowych w porównaniu z bliźniętami dwujajowymi. Innym odkryciem było to, że zachowania żywieniowe mają wpływ na genetyczną podatność na otyłość. Zaobserwowano to w przypadku wzorca „podjadania”, który charakteryzuje się „przejadaniem się” i / lub „niemożnością przestania” oraz podjadaniem między posiłkami i wieczorem.

Wyniki badań wskazują, że osobom z genetyczną podatnością na otyłość będzie znacznie trudniej utrzymać wagę niż osobom bez tej predyspozycji. Dlatego też terapeutyczne podejście do kontroli masy ciała może odnieść korzyści z interwencji mającej na celu zmianę nawyków żywieniowych, zwłaszcza u pacjentów z genetycznym profilem ryzyka.

„Te wyniki nie mają na celu zniechęcenia [nikogo], ale raczej wyjaśnienie, dlaczego niektórym ludziom jest o wiele trudniej utrzymać wagę”, komentuje dr Bogl. „Należy jednak pamiętać, że geny nie są jedynym decydującym czynnikiem wchodzącym w grę. Nasze geny prawie się nie zmieniły przez pokolenia, jeśli w ogóle, a mimo to w Europie rośnie liczba osób z nadwagą lub otyłością. Istnieje możliwość przeciwdziałania swoim predyspozycjom genetycznym poprzez zbilansowaną dietę, ćwiczenia fizyczne i odpowiednią ilość snu. Istnieją badania pokazujące, że brak snu prowadzi do zmian hormonalnych, które pobudzają apetyt ”.

Źródło: The Hippocratic Post, AM

Wzrost liczby osób z nadwagą lub otyłością to zjawisko naszych czasów. O całościowym bilansie naszej cywilizacji przeczytać można w bestsellerowej publikacji prof. Wojciecha Roszkowskiego:

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.