Jadwiga Wiśniewska: Frans Timmermans wielokrotnie łamał zasadę neutralności politycznej

Nasi autorzy

Jadwiga Wiśniewska: Frans Timmermans wielokrotnie łamał zasadę neutralności politycznej

Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans   Fot. Wikimedia/euranet_plus Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans Fot. Wikimedia/euranet_plus

Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska skierowała dziś pytanie o charakterze priorytetowym do Komisji Europejskiej w związku z zaangażowaniem politycznym jej wiceprzewodniczącego, Fransa Timmermansa.

"Jedną z podstawowych reguł obowiązujących wszystkich przedstawicieli Komisji Europejskiej jest zasada apolityczności mająca zapobiegać konfliktowi interesów, który może powstać w związku z pełnioną funkcją. Niestety, nie jest ona bezwzględnie przestrzegana. Doskonale widać to na przykładzie Fransa Timmermansa wiceprzewodniczącego KE, który z racji sprawowanego stanowiska powinien być wzorem dla komisarzy oraz urzędników Komisji. Tymczasem wielokrotnie łamał on zasadę neutralności politycznej. Jest to szczególnie widoczne na przestrzeni ostatnich miesięcy, w trakcie których wiceprzewodniczący Timmermans lekceważy traktaty europejskie oraz stawia swoją osobistą kampanię polityczną i ambicje ponad prawo UE" – czytamy w zapytaniu.

Jak dalej tłumaczy Jadwiga Wiśniewska, przykładów naruszania przez F. Timmermansa zasady apolityczności jest wiele. "Szczególnie bulwersująca była jego ostatnia wizyta w Polsce, podczas której uczestniczył w konwencji wyborczej Wiosny" – dodaje Wiśniewska.

W związku z tym, że Komisja Europejska wszczyna procedury związane z naruszeniem praworządności przez państwa członkowskie, polska polityk chciała wiedzieć jakie procedury zamierza podjąć względem wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa w związku z powtarzającym się naruszaniem przez niego zasady apolityczności?

Ponad to, mając na uwadze, że wiceprzewodniczący Timmermans jest kandydatem socjalistów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, Wiśniewska pytała czy nie powinien udać się na bezpłatny urlop, tak jak uczynił to wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič?

Europoseł PiS dopytywała również kto finansował wizytę Fransa Timmermansa w Polsce i czy była to Komisja Europejska.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.