Francja: skarby sztuki katolickiej z la Chaise-Dieu na wyjątkowej wystawie
Tapiseria przedstawiająca zstąpienie Jezusa do otchłani. Fot. Daniel Villafruela., CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons Opactwo w la Chaise-Dieu (departament Haute-Loire) zdecydowało się udostępnić zwiedzającym prawdziwe skarby ze swojej kolekcji. Aż do listopada będzie można podziwiać bezcenne XVI-wieczne tapiserie, uznane w 1844r. za prawdziwą perłę dziedzictwa narodowego Francji; od 2013r. były one poddane gruntownym zabiegom konserwatorskim. 14 arcydzieł sztuki tkackiej przedstawia sceny z życia Jezusa Chrystusa od narodzin, poprzez działalność publiczną, aż po śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Tapiserie zostały wykonane w warsztatach flamandzkich, słynących w XVI w. z utalentowanych artystów: „Biorąc pod uwagę materiały, z których utkano te arcydzieła, jak również niebywały kunszt, finezję i precyzję, z jaką je wykonano, nie mogły one powstać we Francji; francuskim tkaczom w tym czasie daleko było do takiego poziomu”, mówi specjalistka w zakresie historii tkanin Diane Blanchet. „O kunszcie artystów świadczy choćby suknia Marii Magdaleny ze sceny jej spotkania ze zmartwychwstałym Zbawicielem. Maria Magdalena jest ubrana w elegancką renesansową kreację wzbogaconą białymi lnianymi nićmi, która po tylu latach nic nie straciła ze swojego blasku, a zastosowanie efektu światłocienia przy użyciu błyszczących nici świadczy o prawdziwym mistrzostwie flamandzkich artystów”, dodaje ekspertka.
Wykonanie tych wyjątkowej urody tapiserii wymagało aż 17 lat pracy; ukończono je w 1501 r. Powstały na zamówienie ojca Jacques’a de Saint-Nectaire, opata z la Chaise-Dieu. Podczas wizyty w opactwie można także zobaczyć marmurowy nagrobek papieża Klemensa VI.
Źródło: France Info, MM
Aby podziwiać inne dzieła sztuki chrześcijańskiej warto sięgnąć po wyjątkowe albumy Białego Kruka:
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.