Europosłowie PiS: Komisja Europejska nie powinna być zaangażowana w proces reformy systemu sprawiedliwości w Polsce.

Nasi autorzy

Europosłowie PiS: Komisja Europejska nie powinna być zaangażowana w proces reformy systemu sprawiedliwości w Polsce.

Komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders   Fot. European Union 2019 - EP Komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders Fot. European Union 2019 - EP

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), odbyła się dyskusja z komisarzem ds. wymiaru sprawiedliwości, Didierem Reyndersem. Głos w debacie zabrali europosłowie EKR: Patryk Jaki i Jadwiga Wiśniewska.

Patryk Jaki nawiązał do wielokrotnie wspominanej w wystąpieniu komisarza Reyndersa kwestii przestrzegania praw podstawowych w Unii Europejskiej. "Jak to przestrzeganie praw podstawowych np. na podstawie art. 12. KPP (który mówi o tym, że każdy ma prawo do swobodnego, pokojowego, zgromadzenia się oraz stowarzyszania na wszystkich poziomach) wygląda we Francji, gdzie w zeszłym tygodniu manifestujący prawnicy byli brutalnie wyprowadzani nie z ulicy, ale z sądu apelacyjnego w Paryżu?" – pytał polski polityk. Europoseł dopytywał, czy komisarz ma zamiar zająć się tym bezprecedensowym przykładem łamania zasad  prawa i czy Traktaty UE obowiązują wszystkich, czy są wobec nich równi i równiejsi?

Odnosząc się do tematu Polski Patryk Jaki przypomniał, że prowadzone wobec Warszawy postępowanie z artykułu 7. utknęło w martwym punkcie. "I celowo nie jest poddawane pod głosowanie, bo wiadomo że nie ma wystarczającej większości przewidzianej w Traktatach" – stwierdził.  Ponadto europoseł wskazał, że głównym zarzutem wobec Polski, jest ten mówiący o upolitycznianiu sposobu wyboru sędziów. "Tylko problem polega na tym, że w Polsce sędziowie wybierają sędziów, a w wielu krajach politycy wybierają sędziów. I w Polsce jest to rzekomo upolitycznione, a winnych państwach nie" – mówił. Partyk Jaki poprosił również o podanie przykładu konkretnego rozwiązania w Polsce, które łamie prawo, a które nie funkcjonuje w innych państwach UE.

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że niezwykle ważna jest walka ze zorganizowaną przestępczością, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i deportacją przestępców. Jeżeli chodzi o walkę z korupcją, Jadwiga Wiśniewska podała przykład skuteczności Polski w tym zakresie. „Polski rząd skutecznie podjął taką walkę 5 lat temu, między innymi poprzez uszczelnienie luki VAT-owskiej. Przed objęciem rządów przez PiS, ta luka wynosiła ponad 260 mld zł” - powiedziała europosłanka i wskazała na możliwość wymiany dobrych praktyk.

Eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska poprosiła o przybliżenie konstrukcji mechanizmu dotyczącego ochrony praworządności. Jednocześnie odwołała się do słów Komisarza Reyndersa, który powiedział, że Komisja Europejska jest strażnikiem Traktatów. Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę, że w kwestii kształtowania systemów sprawiedliwości KE, w przypadku Polski, wychodzi niestety poza ramy traktatowe. Tak więc Komisja nie powinna angażować się w proces reformy systemu sprawiedliwości w Polsce. Ostatnią sprawą, którą poruszyła, była dezinformacja. „Mamy na tym polu rzeczywiście bardzo dużo do zrobienia, ponieważ padają - również w tej komisji - głosy, które są efektem bardzo głębokiej dezinformacji” – dodała polska polityk, wyrażając nadzieję że komisarz Reynders będzie piastował swoje stanowisko w sposób niezależny i obiektywny, a nie polityczny.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.